Με την στήριξη του κόσμου και την βοήθεια των εθελοντών και πάλι ελεύθερος ο «Ελευθήρ-Λεών»
«Μπαμπά ακούς? Να προσέχεις τη χελώνα όταν βουτάς!» απευθύνθηκε ένα παιδί προς τον αυτοδύτη μπαμπά του όταν άκουσε ότι βρίσκεται σε θάλασσα που κολυμπούν χελώνες και σε παραλία που έρχονται και γεννούν.
Ο «Ελευθήρ-Λεών» ήταν από τις τυχερές χελώνες. Είχε την τύχη να τον εντοπίσουν όταν ήταν τραυματισμένος και να τον μεταφέρουν άμεσα στο Κέντρο Διάσωσης του Συλλόγου ΑΡΧΕΛΩΝ για περίθαλψη. Έδωσε επίσης την ευκαιρία σε δεκάδες κόσμο να τον θαυμάσουν στο ταξίδι του προς την επιστροφή στη θάλασσα, που ξεκίνησε τη Δευτέρα 11 Ιουλίου 2016. Σε αυτή τη θάλασσα που τον φιλοξενεί χρόνια και χρόνια και που ελπίζουμε με τη συνεχή στήριξη και κινητοποίηση του κόσμου να συνεχίσει να ταξιδεύει και να επιστρέφει στα νερά του τόπου αυτού κάθε χρόνο όπως κάνει μέχρι τώρα.
Ο «Ελευθήρ-Λεών» ταλαιπωρήθηκε αλλά κατάφερε, όπως σωστά δείχνει και το όνομα του, να ανταπεξέλθει με γενναιότητα και να οδηγηθεί και πάλι προς την ελευθερία.
Οι θαλάσσιες χελώνες, ανά τους αιώνες υφαίνουν τους μύθους λαών, συνοδεύουν παραμυθάδες και για την μακροζωία τους αποτελούν σύμβολα σταθερότητας και σοφίας. Σε ένα από τα πρώτα Ελληνικά νομίσματα ήταν χαραγμένη η θαλάσσια χελώνα Καρέτα ενώ σύμφωνα με ένα Ινδικό μύθο αναφέρεται πως η Γη βρίσκεται στους ώμους 4 ελεφάντων που βρίσκονται πάνω στο καβούκι μιας χελώνας που ταξιδεύει στη θάλασσα του απείρου. Αν η χελώνα πάψει να ζει, οι ελέφαντες θα χάσουν την ισορροπία τους και η Γη θα χαθεί. Το απόσταγμα του μύθου αυτού δείχνει πως η ισορροπία του πλανήτη βρίσκεται στην διατήρηση της ισορροπίας όλων των ειδών.
Η απελευθερώσεις των θαλασσίων χελωνών που διοργανώνονται από τον Σύλλογο ΑΡΧΕΛΩΝ έχουν ως μοναδικό σκοπό την επιστροφή της αποθεραπευμένης χελώνας, στο φυσικό της περιβάλλον. Πραγματοποιούνται, όμως, δημόσια ώστε ο κόσμος να μπορεί να συνδεθεί με το γεγονός και να αναγνωρίσει τη σημαντικότητα της χελώνας στην αλυσίδα της ζωής έτσι ώστε, εν συνεχεία, να την προστατέψει.
Ο Σύλλογος ΑΡΧΕΛΩΝ ευχαριστεί τον όμιλο Grecotel για την ευγενική του προσφορά για την υιοθεσία του «Ελευθήρ-Λεών» για 6 μήνες, γεγονός που κάλυψε τα έξοδα περίθαλψης και μεταφοράς του και ιδιαιτέρως το ξενοδοχείο Grecotel Caramel Boutique and Resort που φιλοξένησε την τελετή και υποδέχθηκε με χαρά όλο τον κόσμο, ντόπιους, τουρίστες και σχολεία που θέλησαν να παρευρεθούν . Επιπλέον ευχαριστώ για την παρουσία του Δήμου μέσω του Δημάρχου κ. Γιώργη Μαρινάκη και του Δημοτικού Σύμβουλου κ. Θοδωρή Νίνου, της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου με την παρουσία του κ. Μάνου Νικολουδάκη από το τμήμα Περιβάλλοντος και Υδροοικονομίας αλλά και των Λιμενικών Αρχών. Τέλος ιδιαίτερη τιμή αποτέλεσε για το Σύλλογο η παρουσία του Καθηγητή Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης κ. Νικόλαου Σταμπολίδη, εμπνευστή του Αρχαιολογικού Μουσείου της Ελεύθερνας.
Η στιγμή εκείνη που μια θαλάσσια χελώνα ύστερα από μήνες θεραπείας εσώκλειστη σε ένα περιορισμένο και προστατευμένο περιβάλλον, ξαναγγίζει το νερό, είναι στιγμή που δημιουργεί ανεξήγητα συναισθήματα και που φέρνει δάκρυα στα μάτια και χαμόγελα στα πρόσωπα. Στιγμή συγκινητική και αγαπημένη. Είναι εκείνη η στιγμή που τόσο η ίδια η χελώνα όσο και οι εθελοντές και φίλοι του Συλλόγου περιμένουν με ανυπομονησία να ζήσουν για την κάθε μια χελώνα που έχουν φροντίσει ξεχωριστά.
Από την πλευρά μου, εύχομαι σε όλους να έχουν την ευκαιρία να ζήσουν αυτή τη στιγμή της ανάσας που παίρνει μια θαλάσσια χελώνα προτού βουτήξει «για τα καλά» στα καταγάλανα νερά του τόπου αυτού και ξεκινήσει για το ταξίδι της!
Πληροφορίες: Νικολοπούλου Αθανασία Υπεύθυνη Προγραμμάτων Κρήτης ΑΡΧΕΛΩΝ Τηλ.: 6937352379, fb: ARCHELON Crete, ARCHELON, the official page
Τα πρώτα χελωνάκια για το 2016 κολυμπάνε από σήμερα στα νερά της Κρήτης
Γιορτάζοντας 1000 φωλιές με την απελευθέρωσης της «Γιασμίν» στη Ζάκυνθο
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ15/07/2024
Οικο-τουρισμός σε Πελοπόννησο και Κρήτη: Εξερευνήστε μια παραλία ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Μία καταπληκτική οικολογική εμπειρία προσφέρει ο ΑΡΧΕΛΩΝ στους τυχερούς ευαισθητοποιημένους ταξιδιώτες που θα βρεθούν αυτό το καλοκαίρι σε σημαντικές παραλίες ωοτοκίας της χελώνας Καρέττα που προστατεύει ο Σύλλογος.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/06/2024
Οι θαλάσσιες χελώνες μας εκπλήσσουν: αν δεις ίχνη χελώνας στην παραλία βοήθησε την έρευνα του ΑΡΧΕΛΩΝ!
Δεν είναι όλες οι παραλίες στην εκτεταμένη ακτογραμμή της Ελλάδας κατάλληλες για την ωοτοκία των θαλάσσιων χελωνών, αλλά μερικές φορές αυτά τα θαλάσσια ερπετά μας εκπλήσσουν! Φέτος το καλοκαίρι, ο ΑΡΧΕΛΩΝ ζητά τη βοήθειά σου για τη διερεύνηση ενός φαινομένου που ονομάζεται «σποραδική ωοτοκία».
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ17/06/2024
Λιμένι Μάνης - ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι θαλάσσιες χελώνες δεν είναι κατοικίδια ζώα: Δεν τις ταΐζουμε!
Ο Δήμος Ανατολικής Μάνης και το Λιμεναρχείο ζήτησαν τη συνδρομή του ΑΡΧΕΛΩΝ για την ενημέρωση των λουόμενων στην περιοχή Λιμένι της Μάνης, όπου οι υγειονομικές αρχές έχουν ήδη καταγράψει φέτος 12 περιστατικά επίθεσης θαλάσσιας χελώνας σε λουόμενους.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/06/2024
30 Χρόνια Ελπίδας: Το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ γιορτάζει την Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών
Κάθε χρόνο στις 16 Ιουνίου, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών, μια ημέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση σχετικά με αυτά τα υπέροχα πλάσματα και τις απειλές που αντιμετωπίζουν. Η φετινή χρονιά έχει ιδιαίτερη σημασία για τον ΑΡΧΕΛΩΝ, καθώς το Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα συμπληρώνει 30 χρόνια λειτουργίας.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ13/06/2024
Διαγωνισμός Αφίσας για παιδιά και νέους: Καλωσορίζουμε τα χελωνάκια του 2024 στις παραλίες!
Νερομπογιές, μαρκαδόροι, κολλάζ, υπολογιστής, κινητό; Όλα είναι χρήσιμα. Χρησιμοποίησε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία σου για να φτιάξεις μία αφίσα μεγέθους Α3 ή Α4 που θα ενημερώνει ότι σε λίγο εκκολάπτονται τα χελωνάκια του 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/05/2024
Νωρίτερα από άλλες χρονιές άρχισε φέτος η ωοτοκία για τις θαλάσσιες χελώνες Καρέττα και οι επιπτώσεις της κλιματικής κρίσης στους ωκεανούς προβληματίζουν
Για πρώτη φορά, στα 40 χρόνια καταγραφών του ΑΡΧΕΛΩΝ, βρέθηκε στις 10 Μαΐου η πρώτη φωλιά θαλάσσιας χελώνας στον Κόλπο Λαγανά Ζακύθου. Επιβεβαιώνονται οι επιστημονικές προβλέψεις της μετακίνησης της περιόδου ωοτοκίας νωρίτερα την άνοιξη, λόγω της κλιματικής αλλαγής.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ14/05/2024
Σώσε Χελώνες, Δες την Ελλάδα με Budget
Σε τραβάει η ιδέα να πας σε πεντακάθαρες ελληνικές παραλίες και η ευκαιρία να κάνεις τη διαφορά; Ιούνιος και Σεπτέμβριος είναι οι τέλειοι μήνες για εθελοντισμό στην προστασία των θαλάσσιων χελωνών στην Ελλάδα
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Γιορτή της Χελώνας για παιδιά 2024: Ταξίδεψε με τις χελώνες στη Μεσόγειο!
Σημειώστε την ημερομηνία! Το Σάββατο 18 Μαΐου στις 11:00, το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ ανοίγει τις πόρτες του για να υποδεχτεί μικρούς και μεγάλους φίλους των θαλάσσιων χελωνών που θέλουν να γιορτάσουν, να εξερευνήσουν, να μάθουν, να παίξουν και να ταξιδέψουν μαγικά στη Μεσόγειο.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Μια επιτυχημένη χρονιά για το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας
Το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας ολοκληρώθηκε θριαμβευτικά τον Μάρτιο στην Πατάγια της Ταϊλάνδης, με τον ΑΡΧΕΛΩΝ να συμμετέχει ενεργά.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ29/04/2024
Πρωινή βόλτα με τον ΑΡΧΕΛΩΝ
Ο κινηματογραφικός φακός του Στέφανου και της Μαρίας των SteΜa Journeys πέτυχε κάτι πολύ σπάνιο: μία θαλάσσια χελώνα Καρέττα να κάνει φωλιά το πρωί! Οι εθελοντές στα Χανιά ανέλαβαν δράση για την προστασία της.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/04/2024
«Γεφυρώνοντας προσπάθειες τουρισμού και διατήρησης της φύσης», η παράπλευρη εκδήλωση του ΑΡΧΕΛΩΝ στο διεθνές συνέδριο Our Ocean, an Ocean of Potential
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ είχε την τιμή να συμμετάσχει ενεργά στο συνέδριο, διοργανώνοντας μία συζήτηση για τον τουρισμό και τις προσπάθειες προστασίας των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο με τη συμμετοχή του Δήμου Ρεθύμνου, του ομίλου GRECOTEL και εμπειρογνώμονες βιώσιμου τουρισμού.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ19/04/2024
Νέο! «Υποτροφίες» για πρακτική εμπειρία- άσκηση στα διεθνή περιβαλλοντικά προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ
Φέτος δίνεται η ευκαιρία να υποστηριχθεί η συμμετοχή μικρού αριθμού εθελοντών στα προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στις παραλίες ωοτοκίας καθώς και στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα Αττικής. Δείτε τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια που ισχύουν για το 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ12/04/2024
Συντονισμός για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο: Τοπικές Αρχές και τουρισμός ενώνουν δυνάμεις
Η συνάντηση, που πραγματοποιήθηκε στις 5 Απριλίου 2024 στο κτίριο της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, έθιξε καίρια ζητήματα, όπως η τήρηση των διαχειριστικών μέτρων για την προστασία της Καρέττα. Δεδομένης της τουριστικής δραστηριότητας στις παραλίες ωοτοκίας, η ενεργή συμμετοχή του τουριστικού τομέα στην εφαρμογή των μέτρων κρίνεται απαραίτητη.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ10/04/2024
«Τουρίστες και χελώνες;» Απλώνεται η περιβαλλοντική εκστρατεία ενημέρωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ στις παραλίες ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Στο δρόμο του αειφόρου τουρισμού στρατεύεται ξανά, μετά την πανδημία, ο ΑΡΧΕΛΩΝ- Σύλλογος για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας. Στόχος της νέας εκστρατείας είναι να φθάσουν οι πληροφορίες για τον ορθό κώδικα συμπεριφοράς επισκεπτών σε όλες τις παραλίες ωοτοκίας σε συνεργασία με τον τουριστικό τομέα.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ04/04/2024
LIFE MareNatura - Το μεγαλύτερο πρόγραμμα για τη θαλάσσια βιοποικιλότητα στην Ελλάδα