Η Κρήτη καλωσορίζει τους πρώτους νεοσσούς Caretta caretta για το 2017
Η Κρήτη υποδέχεται τα πρώτα χελωνάκια της σεζόν, γεγονός που σηματοδοτεί την επίσημη έναρξη της περιόδου εκκόλαψης και φέτος.
Ο Σύλλογος ΑΡΧΕΛΩΝ με την ομάδα εθελοντών-ερευνητών του εντόπισε τα πρώτα ίχνη νεοσσών το πρωί της 26ης Ιουλίου στην περιοχή του Κομού του κόλπου της Μεσσαράς και στην περιοχή του Γερανίου στον κόλπο των Χανίων και το πρωί της 27ης στην περιοχή Σφακάκι στο Ρέθυμνο.
Τώρα είναι η περίοδος αυτή που αναδεικνύει την όλη προσπάθεια που γίνεται από τον ΑΡΧΕΛΩΝ και όλους τους συνεργαζόμενους φορείς, που συνέβαλαν στην τήρηση των μέτρων που προστατεύουν την θαλάσσια χελώνα και τις παραλίες ωοτοκίας, που αποτελούν ταυτόχρονα και σημαντικές παραλίες αναψυχής για το νησί της Κρήτης.
Με αφορμή την έναρξη της περιόδου εκκόλαψης ο Σύλλογος ΑΡΧΕΛΩΝ συνεχίζει να υπενθυμίζει την σημαντικότητα της εφαρμογής των διαχειριστικών μέτρων. Επιπλέον συνεχίζει να βρίσκεται ενεργά στις παραλίες ωοτοκίας της Κρήτης μοιράζοντας όλη την τεχνογνωσία και βοήθεια σε όλους όσους προτίθενται να στηρίξουν την προσπάθεια αυτή, για την βελτίωση της ποιότητας των παράκτιων πόρων και του οικοσυστήματος που φιλοξενούν και που είναι τόσο σημαντικοί για την ποιότητας της ζωής όλων μας.
Οι θαλάσσιες χελώνες είναι φωτοτακτικά ζώα, δηλαδή κινούνται προς το πιο φωτεινό σημείο που κατά τη διάρκεια της νύχτας είναι η θάλασσα, λόγω της αντανάκλασης του φεγγαριού και των αστεριών στην επιφάνειά της. Είναι σημαντικό, επομένως, ο τεχνητός φωτισμός που βρίσκεται στο πίσω μέρος της παραλίας να περιορίζεται στο μέγιστο δυνατό. Επιπλέον σημαντική είναι η αποφυγή παρουσίας κόσμου πάνω στην παραλία ωοτοκίας κατά τη διάρκεια της νύχτας, ώστε να μην ποδοπατηθούν οι νεοσσοί.
Καθώς μόνο ένα στα χίλια χελωνάκια επιβιώνουν και φτάνουν σε αναπαραγωγική ηλικία, η προστασία κάθε ενός από αυτά είναι εξαιρετικά σημαντική για την διατήρηση του είδους.
Σε περίπτωση εκκόλαψης κατά τη διάρκεια της μέρας, η θερμότητα του ήλιου μπορεί να τα εξουθενώσει ή και να τα αφυδατώσει. Όποιος, πιθανώς, εντοπίσει χελωνάκια κατά τη διάρκεια της ημέρας παρακαλείται να αποφύγει να τα βρέξει ή να τα μεταφέρει στο νερό. Η πρώτη τους διαδρομή από την φωλιά μέχρι το νερό είναι ζωτικής σημασίας, ώστε να μπορέσουν να ξαναεπιστρέψουν στην παραλία που γεννήθηκαν.
Σε αυτή την περίπτωση προτείνεται να δημιουργείται σκίαση, χωρίς να αγγίζονται οι νεοσσοί, μέχρι να φτάσουν στο νερό. Το ίσιωμα και η απομάκρυνση της καυτής άμμου είναι ένας επιπλέον τρόπος βοήθειας ώστε να φτάσουν οι νεοσσοί μόνοι τους και με ασφάλεια στο νερό.
Σε περίπτωση εντοπισμού νεοσσών επικοινωνείτε με τους ερευνητές του Συλλόγου ΑΡΧΕΛΩΝ οι οποίοι είναι διαθέσιμοι να μεταβούν στο σημείο και να βοηθήσουν για την ασφαλή μετάβαση τους προς το νερό.
Τα μέτρα που αφορούν τα έπιπλα θαλάσσης και την ανάρτηση τους σε σημείο υψηλότερο από το επίπεδο της άμμου χρειάζεται να συνεχίσουν να τηρούνται μέχρι τα μέσα Οκτώβρη που λήγει η περίοδος εκκόλαψης. Το ίδιο ισχύει και για τη μη χρήση βαρέων οχημάτων, την αποφυγή ισιώματος της άμμου και την αποφυγή του πλυσίματος των ομπρελοκαθισμάτων πάνω στην παραλία ωοτοκίας όπως επίσης και της μη διοργάνωσης εκδηλώσεων κατά τη διάρκεια της νύχτας.
Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος ο ΑΡΧΕΛΩΝ θα πραγματοποιήσει δημόσιες εκσκαφές. «Δημόσια εκσκαφή» ονομάζουμε το άνοιγμα κάθε φωλιάς, που γίνεται από εκπαιδευμένους εθελοντές του ΑΡΧΕΛΩΝ, όταν προσκαλείται και κοινό. Το άνοιγμα της φωλιάς γίνεται πάντα, έπειτα από το πέρας συγκεκριμένων ημερών, όταν τα χελωνάκια έχουν όλα εκκολαφθεί. Με τον τρόπο αυτόν καταγράφεται από τον ΑΡΧΕΛΩΝ το ποσοστό της επιτυχίας της εκκόλαψης, δηλαδή πόσα από αυτά πήγαν με επιτυχία στο νερό και πόσα δεν εκκολάφθηκαν και για πιο λόγο. Πολύ συχνά μέσα στη φωλιά βρίσκονται και αργοπορημένα χελωνάκια, τα οποία και απεγκλωβίζονται προσεκτικά από τους εθελοντές του ΑΡΧΕΛΩΝ και οδηγούνται με συγκεκριμένο τρόπο στο νερό, κάτι που ενθουσιάζει ιδιαίτερα τους παρατηρητές της δημόσιας εκσκαφής.
Το πρόγραμμα των δημόσιων εκσκαφών όπως κάθε χρόνο θα ανακοινώνεται για την κάθε περιοχή ξεχωριστά και εβδομαδιαία στην ιστοσελίδα των Δήμων καθώς και στην επίσημη σελίδα του Συλλόγου ΑΡΧΕΛΩΝ προσκαλώντας όσους θέλουν να παρακολουθήσουν αυτή τη μοναδική και ιδιαίτερη διαδικασία.
Περισσότερες πληροφορίες θα ανακοινώνονται και στους ενημερωτικούς σταθμούς του Συλλόγου, στο Ενετικό Λιμάνι του Ρεθύμνου, στο παλιό λιμάνι στα Χανιά και στην είσοδο των Ματάλων.
Οι άνθρωποι του Συλλόγου θα σας υποδεχθούν, θα σας ενημερώσουν και θα σας δείξουν πως ο κάθε ένας από εμάς μπορεί να συνεισφέρει στην προστασία ενός είδους που έχει την ανάγκη μας τώρα κάθε άλλο παρά ποτέ.
Πληροφορίες:
Νικολοπούλου Αθανασία, Υπεύθυνη πρoγραμμάτων Κρήτης ΑΡΧΕΛΩΝ, τηλ.: 6937352379 fb: ARCHELON Crete, ARCHELON, the official page
Ενθαρρυντική βελτίωση της τήρησης των μέτρων διαχείρισης για την προστασία της Caretta caretta στον κόλπο Ρεθύμνου για το 2017
Tα πρώτα χελωνάκια της Πελοποννήσου ξεκίνησαν το ταξίδι τους από τον Κυπαρισσιακό κόλπο!
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ15/07/2024
Οικο-τουρισμός σε Πελοπόννησο και Κρήτη: Εξερευνήστε μια παραλία ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Μία καταπληκτική οικολογική εμπειρία προσφέρει ο ΑΡΧΕΛΩΝ στους τυχερούς ευαισθητοποιημένους ταξιδιώτες που θα βρεθούν αυτό το καλοκαίρι σε σημαντικές παραλίες ωοτοκίας της χελώνας Καρέττα που προστατεύει ο Σύλλογος.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/06/2024
Οι θαλάσσιες χελώνες μας εκπλήσσουν: αν δεις ίχνη χελώνας στην παραλία βοήθησε την έρευνα του ΑΡΧΕΛΩΝ!
Δεν είναι όλες οι παραλίες στην εκτεταμένη ακτογραμμή της Ελλάδας κατάλληλες για την ωοτοκία των θαλάσσιων χελωνών, αλλά μερικές φορές αυτά τα θαλάσσια ερπετά μας εκπλήσσουν! Φέτος το καλοκαίρι, ο ΑΡΧΕΛΩΝ ζητά τη βοήθειά σου για τη διερεύνηση ενός φαινομένου που ονομάζεται «σποραδική ωοτοκία».
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ17/06/2024
Λιμένι Μάνης - ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι θαλάσσιες χελώνες δεν είναι κατοικίδια ζώα: Δεν τις ταΐζουμε!
Ο Δήμος Ανατολικής Μάνης και το Λιμεναρχείο ζήτησαν τη συνδρομή του ΑΡΧΕΛΩΝ για την ενημέρωση των λουόμενων στην περιοχή Λιμένι της Μάνης, όπου οι υγειονομικές αρχές έχουν ήδη καταγράψει φέτος 12 περιστατικά επίθεσης θαλάσσιας χελώνας σε λουόμενους.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/06/2024
30 Χρόνια Ελπίδας: Το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ γιορτάζει την Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών
Κάθε χρόνο στις 16 Ιουνίου, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών, μια ημέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση σχετικά με αυτά τα υπέροχα πλάσματα και τις απειλές που αντιμετωπίζουν. Η φετινή χρονιά έχει ιδιαίτερη σημασία για τον ΑΡΧΕΛΩΝ, καθώς το Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα συμπληρώνει 30 χρόνια λειτουργίας.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ13/06/2024
Διαγωνισμός Αφίσας για παιδιά και νέους: Καλωσορίζουμε τα χελωνάκια του 2024 στις παραλίες!
Νερομπογιές, μαρκαδόροι, κολλάζ, υπολογιστής, κινητό; Όλα είναι χρήσιμα. Χρησιμοποίησε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία σου για να φτιάξεις μία αφίσα μεγέθους Α3 ή Α4 που θα ενημερώνει ότι σε λίγο εκκολάπτονται τα χελωνάκια του 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/05/2024
Νωρίτερα από άλλες χρονιές άρχισε φέτος η ωοτοκία για τις θαλάσσιες χελώνες Καρέττα και οι επιπτώσεις της κλιματικής κρίσης στους ωκεανούς προβληματίζουν
Για πρώτη φορά, στα 40 χρόνια καταγραφών του ΑΡΧΕΛΩΝ, βρέθηκε στις 10 Μαΐου η πρώτη φωλιά θαλάσσιας χελώνας στον Κόλπο Λαγανά Ζακύθου. Επιβεβαιώνονται οι επιστημονικές προβλέψεις της μετακίνησης της περιόδου ωοτοκίας νωρίτερα την άνοιξη, λόγω της κλιματικής αλλαγής.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ14/05/2024
Σώσε Χελώνες, Δες την Ελλάδα με Budget
Σε τραβάει η ιδέα να πας σε πεντακάθαρες ελληνικές παραλίες και η ευκαιρία να κάνεις τη διαφορά; Ιούνιος και Σεπτέμβριος είναι οι τέλειοι μήνες για εθελοντισμό στην προστασία των θαλάσσιων χελωνών στην Ελλάδα
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Γιορτή της Χελώνας για παιδιά 2024: Ταξίδεψε με τις χελώνες στη Μεσόγειο!
Σημειώστε την ημερομηνία! Το Σάββατο 18 Μαΐου στις 11:00, το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ ανοίγει τις πόρτες του για να υποδεχτεί μικρούς και μεγάλους φίλους των θαλάσσιων χελωνών που θέλουν να γιορτάσουν, να εξερευνήσουν, να μάθουν, να παίξουν και να ταξιδέψουν μαγικά στη Μεσόγειο.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Μια επιτυχημένη χρονιά για το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας
Το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας ολοκληρώθηκε θριαμβευτικά τον Μάρτιο στην Πατάγια της Ταϊλάνδης, με τον ΑΡΧΕΛΩΝ να συμμετέχει ενεργά.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ29/04/2024
Πρωινή βόλτα με τον ΑΡΧΕΛΩΝ
Ο κινηματογραφικός φακός του Στέφανου και της Μαρίας των SteΜa Journeys πέτυχε κάτι πολύ σπάνιο: μία θαλάσσια χελώνα Καρέττα να κάνει φωλιά το πρωί! Οι εθελοντές στα Χανιά ανέλαβαν δράση για την προστασία της.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/04/2024
«Γεφυρώνοντας προσπάθειες τουρισμού και διατήρησης της φύσης», η παράπλευρη εκδήλωση του ΑΡΧΕΛΩΝ στο διεθνές συνέδριο Our Ocean, an Ocean of Potential
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ είχε την τιμή να συμμετάσχει ενεργά στο συνέδριο, διοργανώνοντας μία συζήτηση για τον τουρισμό και τις προσπάθειες προστασίας των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο με τη συμμετοχή του Δήμου Ρεθύμνου, του ομίλου GRECOTEL και εμπειρογνώμονες βιώσιμου τουρισμού.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ19/04/2024
Νέο! «Υποτροφίες» για πρακτική εμπειρία- άσκηση στα διεθνή περιβαλλοντικά προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ
Φέτος δίνεται η ευκαιρία να υποστηριχθεί η συμμετοχή μικρού αριθμού εθελοντών στα προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στις παραλίες ωοτοκίας καθώς και στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα Αττικής. Δείτε τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια που ισχύουν για το 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ12/04/2024
Συντονισμός για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο: Τοπικές Αρχές και τουρισμός ενώνουν δυνάμεις
Η συνάντηση, που πραγματοποιήθηκε στις 5 Απριλίου 2024 στο κτίριο της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, έθιξε καίρια ζητήματα, όπως η τήρηση των διαχειριστικών μέτρων για την προστασία της Καρέττα. Δεδομένης της τουριστικής δραστηριότητας στις παραλίες ωοτοκίας, η ενεργή συμμετοχή του τουριστικού τομέα στην εφαρμογή των μέτρων κρίνεται απαραίτητη.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ10/04/2024
«Τουρίστες και χελώνες;» Απλώνεται η περιβαλλοντική εκστρατεία ενημέρωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ στις παραλίες ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Στο δρόμο του αειφόρου τουρισμού στρατεύεται ξανά, μετά την πανδημία, ο ΑΡΧΕΛΩΝ- Σύλλογος για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας. Στόχος της νέας εκστρατείας είναι να φθάσουν οι πληροφορίες για τον ορθό κώδικα συμπεριφοράς επισκεπτών σε όλες τις παραλίες ωοτοκίας σε συνεργασία με τον τουριστικό τομέα.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ04/04/2024
LIFE MareNatura - Το μεγαλύτερο πρόγραμμα για τη θαλάσσια βιοποικιλότητα στην Ελλάδα