ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ Παγκόσμια Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών. Χελώνα και άνθρωπος - Μπορούμε να ζήσουμε μαζί;
Παγκόσμια ημέρα των θαλάσσιων χελωνών σήμερα, 16 Ιουνίου, αφιερωμένη σε όλα τα προγράμματα προστασίας της αναπαραγωγής και διάσωσής τους σε όλο τον κόσμο!. Στα σημεία αυτά του πλανήτη αποτυπώνεται μια άλλη σχέση της κοινωνίας μας με τη φύση.
Πριν λίγες μέρες στο Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ, χάθηκε η μάχη για την επιβίωση μιας θηλυκής χελώνας που έφθασε από τη Μήλο, τον Δεκέμβρη του 2018, της «Κρις Δε Φις». Βρέθηκε με τραύμα στο κεφάλι που σκόπιμα είχε προκληθεί από ανθρώπινο χέρι και είχε οδηγήσει σε σοβαρές επιμολύνσεις. «Χρησιμοποιήσαμε κάθε διαθέσιμο μέσο και περισσότερες από 150 ώρες εντατικής θεραπείας, αλλά η μάχη χάθηκε για ένα ακόμη ελάχιστο κομματάκι στο παζλ της Γης μας, από αυτά που την κάνουν ένα θαυμαστό, όμορφο πλανήτη» δήλωσε ένας αφοσιωμένος εθελοντής του Κέντρου.
Τα στοιχεία του Κέντρου Διάσωσης συνεχίζουν να δείχνουν ότι πάνω από 50% των περιστατικών που φθάνουν εκεί, προέρχονται από σκόπιμο τραυματισμό. Σήμερα θέλουμε να πούμε «μην το κάνεις», σ’ αυτούς που σηκώνουν το χέρι για να πληγώσουν ένα ζώο που κατά πάσα πιθανότητα είχε την ατυχία να μπλεχτεί σε αλιευτικά εργαλεία. Υπάρχει ο Κόφτης, ένα εργαλείο που κατασκευάστηκε από το Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών στην Κρήτη και είναι διαθέσιμο σε όσους, ψαράδες και μη, θέλουν να το έχουν στο σκάφος τους. Με αυτό, τηλεσκοπικά, μπορείς να ελευθερώσεις τη χελώνα χωρίς να πληγωθεί και με ελάχιστη ζημιά στα δίχτυα. Είναι σημαντικό για τις χελώνες το να δοκιμαστεί και να πετύχει αυτό το εργαλείο, για τη μείωση των πνιγμών αλλά και των σκόπιμων τραυματισμών τους.
Αν χαθούν οι χελώνες δεν θα γίνουν περισσότερα τα ψάρια στη θάλασσα. Αντίθετα, οι χελώνες βοηθάνε στην καλή κατάσταση των υποθαλάσσιων λιβαδιών που αναπαράγονται πολλά είδη ψαριών και είναι ένας κρίκος στο θαλάσσιο οικοσύστημα.
Ανάμεσα στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η Ελλάδα είναι η χώρα με τα περισσότερα μικρά σκάφη αλιείας (δηλαδή σκάφη μικρότερα των 12 μέτρων με εξαίρεση τις μηχανότρατες) που φθάνουν σε αριθμό τα 14.538 και αποτελούν το 94% του αλιευτικού μας στόλου. Η υπεραλίευση στις θάλασσες μας δεν αφήνει περιθώρια σε πολλά είδη ψαριών να φτάσουν στο μέγεθος αναπαραγωγής. Αν θέλουμε να συνεχιστεί η ζωή στη θάλασσα, το πρώτο βήμα για όλους μας είναι να μάθουμε πως και που γίνεται το ψάρεμα των ψαριών που φτάνουν στο τραπέζι μας.
Ένα ακόμη θέμα της ημέρας των θαλάσσιων χελωνών είναι για τον ΑΡΧΕΛΩΝ οι πιθανές επιπτώσεις από τις προαναγγελθείσες δοκιμές για εξόρυξη υδρογονανθράκων κοντά σε όλες τις περιοχές ωοτοκίας στην Ελλάδα. Τώρα είναι η στιγμή να εκφράσει ο καθένας τη βούλησή του ως προς τις πιθανές επιπτώσεις των δοκιμών εξόρυξης υδρογονανθράκων, αλλά και για την δυνατότητα στροφής σε εναλλακτικές μορφές ενέργειας.
Οι χελώνες κυκλοφορούν στα νερά του γαλάζιου πλανήτη μας εδώ και 110 εκατομμύρια χρόνια. Στην Ελλάδα τις βλέπουμε να απεικονίζονται στα αρχαία νομίσματα, όπως στον στατήρα της Αίγινας, σαν σύμβολο ευημερίας και μακροζωίας. Η συνέχεια της συνύπαρξης αυτής βρίσκεται στα χέρια όλων μας.
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ ανακοινώνει με χαρά ότι ήρθαν και φέτος οι χελώνες Καρέττα να αφήσουν τα αυγά τους στις Ελληνικές παραλίες. Η πρώτη φωλιά έγινε στη Ζάκυνθο στις 25/5, η Πελοπόννησος ακολούθησε με το Κοτύχι στις 30/5, την Κυπαρισσία την 1/6 και τον Λακωνικό 9/6. Στην Κρήτη η πρώτη φωλιά έγινε την 1/6 στο Ρέθυμνο και την 6/6 στα Χανιά.
Οι ομάδες των ερευνητών βρίσκονται στις παραλίες ωοτοκίας για να υποστηρίξουν την προστασία των φωλιών. Οι τοπικές αρχές και οι φορείς διαχείρισης προστατευόμενων περιοχών είναι ενημερωμένοι για τα μέτρα που ισχύουν και έχει γίνει απομάκρυνση σκουπιδιών από όλες τις παραλίες.
Άνθρωποι και θαλάσσιες χελώνες μπορούμε να ζήσουμε μαζί.
Πληροφορίες:
- Δημήτρης Φυτίλης, Υπεύθυνος Κέντρου Διάσωσης ΑΡΧΕΛΩΝ, τηλ.: 6944 929 622, email: rc.officer@archelon.gr
- Έλλη Ταραμπέ, Υπεύθυνη Επικοινωνίας ΑΡΧΕΛΩΝ, τηλ.: 210 5231342, email: communication@archelon.gr
Ξεκίνησε η περίοδος ωοτοκίας της Καρέττα στην Κρήτη για το 2019
«Πήγαινέ με στην Ελλάδα»- Η νέα έκθεση στο διάσημο Children’s Museum of Indianapolis
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ15/07/2024
Οικο-τουρισμός σε Πελοπόννησο και Κρήτη: Εξερευνήστε μια παραλία ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Μία καταπληκτική οικολογική εμπειρία προσφέρει ο ΑΡΧΕΛΩΝ στους τυχερούς ευαισθητοποιημένους ταξιδιώτες που θα βρεθούν αυτό το καλοκαίρι σε σημαντικές παραλίες ωοτοκίας της χελώνας Καρέττα που προστατεύει ο Σύλλογος.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/06/2024
Οι θαλάσσιες χελώνες μας εκπλήσσουν: αν δεις ίχνη χελώνας στην παραλία βοήθησε την έρευνα του ΑΡΧΕΛΩΝ!
Δεν είναι όλες οι παραλίες στην εκτεταμένη ακτογραμμή της Ελλάδας κατάλληλες για την ωοτοκία των θαλάσσιων χελωνών, αλλά μερικές φορές αυτά τα θαλάσσια ερπετά μας εκπλήσσουν! Φέτος το καλοκαίρι, ο ΑΡΧΕΛΩΝ ζητά τη βοήθειά σου για τη διερεύνηση ενός φαινομένου που ονομάζεται «σποραδική ωοτοκία».
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ17/06/2024
Λιμένι Μάνης - ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι θαλάσσιες χελώνες δεν είναι κατοικίδια ζώα: Δεν τις ταΐζουμε!
Ο Δήμος Ανατολικής Μάνης και το Λιμεναρχείο ζήτησαν τη συνδρομή του ΑΡΧΕΛΩΝ για την ενημέρωση των λουόμενων στην περιοχή Λιμένι της Μάνης, όπου οι υγειονομικές αρχές έχουν ήδη καταγράψει φέτος 12 περιστατικά επίθεσης θαλάσσιας χελώνας σε λουόμενους.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/06/2024
30 Χρόνια Ελπίδας: Το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ γιορτάζει την Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών
Κάθε χρόνο στις 16 Ιουνίου, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών, μια ημέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση σχετικά με αυτά τα υπέροχα πλάσματα και τις απειλές που αντιμετωπίζουν. Η φετινή χρονιά έχει ιδιαίτερη σημασία για τον ΑΡΧΕΛΩΝ, καθώς το Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα συμπληρώνει 30 χρόνια λειτουργίας.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ13/06/2024
Διαγωνισμός Αφίσας για παιδιά και νέους: Καλωσορίζουμε τα χελωνάκια του 2024 στις παραλίες!
Νερομπογιές, μαρκαδόροι, κολλάζ, υπολογιστής, κινητό; Όλα είναι χρήσιμα. Χρησιμοποίησε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία σου για να φτιάξεις μία αφίσα μεγέθους Α3 ή Α4 που θα ενημερώνει ότι σε λίγο εκκολάπτονται τα χελωνάκια του 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/05/2024
Νωρίτερα από άλλες χρονιές άρχισε φέτος η ωοτοκία για τις θαλάσσιες χελώνες Καρέττα και οι επιπτώσεις της κλιματικής κρίσης στους ωκεανούς προβληματίζουν
Για πρώτη φορά, στα 40 χρόνια καταγραφών του ΑΡΧΕΛΩΝ, βρέθηκε στις 10 Μαΐου η πρώτη φωλιά θαλάσσιας χελώνας στον Κόλπο Λαγανά Ζακύθου. Επιβεβαιώνονται οι επιστημονικές προβλέψεις της μετακίνησης της περιόδου ωοτοκίας νωρίτερα την άνοιξη, λόγω της κλιματικής αλλαγής.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ14/05/2024
Σώσε Χελώνες, Δες την Ελλάδα με Budget
Σε τραβάει η ιδέα να πας σε πεντακάθαρες ελληνικές παραλίες και η ευκαιρία να κάνεις τη διαφορά; Ιούνιος και Σεπτέμβριος είναι οι τέλειοι μήνες για εθελοντισμό στην προστασία των θαλάσσιων χελωνών στην Ελλάδα
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Γιορτή της Χελώνας για παιδιά 2024: Ταξίδεψε με τις χελώνες στη Μεσόγειο!
Σημειώστε την ημερομηνία! Το Σάββατο 18 Μαΐου στις 11:00, το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ ανοίγει τις πόρτες του για να υποδεχτεί μικρούς και μεγάλους φίλους των θαλάσσιων χελωνών που θέλουν να γιορτάσουν, να εξερευνήσουν, να μάθουν, να παίξουν και να ταξιδέψουν μαγικά στη Μεσόγειο.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Μια επιτυχημένη χρονιά για το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας
Το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας ολοκληρώθηκε θριαμβευτικά τον Μάρτιο στην Πατάγια της Ταϊλάνδης, με τον ΑΡΧΕΛΩΝ να συμμετέχει ενεργά.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ29/04/2024
Πρωινή βόλτα με τον ΑΡΧΕΛΩΝ
Ο κινηματογραφικός φακός του Στέφανου και της Μαρίας των SteΜa Journeys πέτυχε κάτι πολύ σπάνιο: μία θαλάσσια χελώνα Καρέττα να κάνει φωλιά το πρωί! Οι εθελοντές στα Χανιά ανέλαβαν δράση για την προστασία της.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/04/2024
«Γεφυρώνοντας προσπάθειες τουρισμού και διατήρησης της φύσης», η παράπλευρη εκδήλωση του ΑΡΧΕΛΩΝ στο διεθνές συνέδριο Our Ocean, an Ocean of Potential
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ είχε την τιμή να συμμετάσχει ενεργά στο συνέδριο, διοργανώνοντας μία συζήτηση για τον τουρισμό και τις προσπάθειες προστασίας των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο με τη συμμετοχή του Δήμου Ρεθύμνου, του ομίλου GRECOTEL και εμπειρογνώμονες βιώσιμου τουρισμού.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ19/04/2024
Νέο! «Υποτροφίες» για πρακτική εμπειρία- άσκηση στα διεθνή περιβαλλοντικά προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ
Φέτος δίνεται η ευκαιρία να υποστηριχθεί η συμμετοχή μικρού αριθμού εθελοντών στα προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στις παραλίες ωοτοκίας καθώς και στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα Αττικής. Δείτε τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια που ισχύουν για το 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ12/04/2024
Συντονισμός για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο: Τοπικές Αρχές και τουρισμός ενώνουν δυνάμεις
Η συνάντηση, που πραγματοποιήθηκε στις 5 Απριλίου 2024 στο κτίριο της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, έθιξε καίρια ζητήματα, όπως η τήρηση των διαχειριστικών μέτρων για την προστασία της Καρέττα. Δεδομένης της τουριστικής δραστηριότητας στις παραλίες ωοτοκίας, η ενεργή συμμετοχή του τουριστικού τομέα στην εφαρμογή των μέτρων κρίνεται απαραίτητη.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ10/04/2024
«Τουρίστες και χελώνες;» Απλώνεται η περιβαλλοντική εκστρατεία ενημέρωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ στις παραλίες ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Στο δρόμο του αειφόρου τουρισμού στρατεύεται ξανά, μετά την πανδημία, ο ΑΡΧΕΛΩΝ- Σύλλογος για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας. Στόχος της νέας εκστρατείας είναι να φθάσουν οι πληροφορίες για τον ορθό κώδικα συμπεριφοράς επισκεπτών σε όλες τις παραλίες ωοτοκίας σε συνεργασία με τον τουριστικό τομέα.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ04/04/2024
LIFE MareNatura - Το μεγαλύτερο πρόγραμμα για τη θαλάσσια βιοποικιλότητα στην Ελλάδα