Απελευθερώθηκε με επιτυχία η «Βασιλεία» στο Ρέθυμνο
Η «Βασιλεία, μια θηλυκή ενήλικη θαλάσσια χελώνα, μήκους 68εκ που βρέθηκε άρρωστη στο νησί της Λευκάδας στις 15 Ιουλίου, απελευθερώθηκε στο Ρέθυμνο την Τρίτη 27 Σεπτεμβρίου στην παραλία του Αδελιανού Κάμπου, μπροστά από το ξενοδοχείο Aquila Rithymna Beach.
Η «Βασιλεία» περιθάλφθηκε στο Κέντρο Διάσωσης Θαλασσίων Χελωνών του ΑΡΧΕΛΩΝ στην Γλυφάδα Αττικής, όπου μεταφέρθηκε όταν κάτοικοι της Λευκάδας παρατήρησαν ότι ήταν αποδυναμωμένη και δεν μπορούσε να καταδυθεί .
Η «Βασιλεία» υπήρξε από τις τυχερές χελώνες καθώς ανάρρωσε πολύ γρήγορα και απελευθερώθηκε ώστε να συνεχίσει το ταξίδι της στα καταγάλανα νερά του Αιγαίου.
Η εκδήλωση της απελευθέρωσης πραγματοποιήθηκε από τον ΑΡΧΕΛΩΝ σε συνεργασία με τον Δήμο Ρεθύμνης-Γραφείο Τουρισμού, στα πλαίσια της Παγκόσμιας Μέρας Τουρισμού και με την οικονομική υποστήριξη του ξενοδοχείου Aquila Rithymna Beach του ομίλου Aquila Hotels and Resorts.
Στην εκδήλωση απελευθέρωσης παραβρέθηκε η Αντιδήμαρχος Τουρισμού-Πολιτισμού κα Πέπη Μπιρλιράκη, η οποία συγκινημένη δήλωσε τη σημαντικότητα της προστασίας και του σεβασμού όχι μόνο της θαλάσσιας χελώνας αλλά οποιουδήποτε άλλου οργανισμού, με τον οποίο ο άνθρωπος οφείλει να συμβιώνει αρμονικά .
Ο κόλπος του Ρεθύμνου (από τη Σκαλέτα έως και την πόλη του Ρεθύμνου) αποτελεί την τρίτη μεγαλύτερη παραλία ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Caretta caretta στην Ελλάδα. Έτσι οι επισκέπτες του έχουν τη μοναδική δυνατότητα να δουν κατά την περίοδο ωοτοκίας ίχνη θαλάσσιας χελώνας, φωλιές του είδους, χελωνάκια και αμμοθινικά οικοσυστήματα με την ιδιαίτερη τους βλάστηση.
Επιλέχθηκε, για αυτό το λόγο, η Παγκόσμια Ημέρα Τουρισμού ως ημέρα της απελευθέρωσης της «Βασιλείας», αποτελώντας μια εξαιρετική ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά οι επισκέπτες της περιοχής την θαλάσσια χελώνα και να ενημερωθούν για τις απειλές που αντιμετωπίζει το απειλούμενο είδος και ο βιότοπος αναπαραγωγής του. . Στο πλαίσιο της προσπάθειας για την προστασία και τη διάσωση του είδους, η εφαρμογή των διαχειριστικών μέτρων στις παραλίες ωοτοκίας της Κρήτης παίζει καθοριστικό ρόλο και συνδέεται άρρηκτα με τη συνεργασία των αρμόδιων Δήμων αλλά και των επιχειρηματιών που δραστηριοποιούνται στις παραλίες.
Ο Δήμος Ρεθύμνης έχει υπάρξει σημαντικός υποστηρικτής στην προσπάθεια του Συλλόγου ΑΡΧΕΛΩΝ για την προστασία της θαλάσσιας χελώνας στην Κρήτη, τα βήματα όμως που πρέπει να γίνουν είναι ακόμα πολλά και σημαντικά. Το μέλλον της θαλάσσιας χελώνας στην Κρήτη είναι ακόμα ασταθές! Για τον λόγο αυτό η τήρηση των διαχειριστικών μέτρων από τις επιχειρήσεις και το Δήμο, καθ’ όλη την διάρκεια της περιόδου ωοτοκίας και εκκόλαψης (Μάιος έως και Οκτώβριος κάθε έτους) πρέπει να εφαρμόζεται αυστηρά, συστηματικά και χωρίς διακρίσεις.
Ο Σύλλογος ΑΡΧΕΛΩΝ, για μια ακόμη φορά, ευχαριστεί τον όμιλο Aquila Hotels and Resorts και ιδιαιτέρως το ξενοδοχείο Aquila Rithymna Beach για την χρόνια υποστήριξη και καλή συνεργασία αναφορικά με την προστασία της θαλάσσιας χελώνας και την εφαρμογή των διαχειριστικών μέτρων στην παραλία ωοτοκίας του Ρεθύμνου, καθώς και για την κάλυψη των εξόδων περίθαλψης της «Βασιλείας».
Επιπλέον ευχαριστεί τον Δήμο Ρεθύμνης για την συμμετοχή του στην εκδήλωση, με την εκπροσώπησή του μέσω της Αντιδημάρχου Τουρισμού και Πολιτισμού κας Πέπης Μπιρλιράκη.
Πληροφορίες: Νικολοπούλου Αθανασία, Υπεύθυνη Προγραμμάτων Κρήτης ΑΡΧΕΛΩΝ, τηλ.: 6937352379 fb: ARCHELON Crete, ARCHELON, the official page
Δημόσια εκσκαφή φωλιάς Caretta- caretta
Joanne, τι νέα από το Κέντρο Διάσωσης (Αύγουστος 2016)?
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ15/07/2024
Οικο-τουρισμός σε Πελοπόννησο και Κρήτη: Εξερευνήστε μια παραλία ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Μία καταπληκτική οικολογική εμπειρία προσφέρει ο ΑΡΧΕΛΩΝ στους τυχερούς ευαισθητοποιημένους ταξιδιώτες που θα βρεθούν αυτό το καλοκαίρι σε σημαντικές παραλίες ωοτοκίας της χελώνας Καρέττα που προστατεύει ο Σύλλογος.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/06/2024
Οι θαλάσσιες χελώνες μας εκπλήσσουν: αν δεις ίχνη χελώνας στην παραλία βοήθησε την έρευνα του ΑΡΧΕΛΩΝ!
Δεν είναι όλες οι παραλίες στην εκτεταμένη ακτογραμμή της Ελλάδας κατάλληλες για την ωοτοκία των θαλάσσιων χελωνών, αλλά μερικές φορές αυτά τα θαλάσσια ερπετά μας εκπλήσσουν! Φέτος το καλοκαίρι, ο ΑΡΧΕΛΩΝ ζητά τη βοήθειά σου για τη διερεύνηση ενός φαινομένου που ονομάζεται «σποραδική ωοτοκία».
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ17/06/2024
Λιμένι Μάνης - ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι θαλάσσιες χελώνες δεν είναι κατοικίδια ζώα: Δεν τις ταΐζουμε!
Ο Δήμος Ανατολικής Μάνης και το Λιμεναρχείο ζήτησαν τη συνδρομή του ΑΡΧΕΛΩΝ για την ενημέρωση των λουόμενων στην περιοχή Λιμένι της Μάνης, όπου οι υγειονομικές αρχές έχουν ήδη καταγράψει φέτος 12 περιστατικά επίθεσης θαλάσσιας χελώνας σε λουόμενους.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/06/2024
30 Χρόνια Ελπίδας: Το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ γιορτάζει την Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών
Κάθε χρόνο στις 16 Ιουνίου, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών, μια ημέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση σχετικά με αυτά τα υπέροχα πλάσματα και τις απειλές που αντιμετωπίζουν. Η φετινή χρονιά έχει ιδιαίτερη σημασία για τον ΑΡΧΕΛΩΝ, καθώς το Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα συμπληρώνει 30 χρόνια λειτουργίας.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ13/06/2024
Διαγωνισμός Αφίσας για παιδιά και νέους: Καλωσορίζουμε τα χελωνάκια του 2024 στις παραλίες!
Νερομπογιές, μαρκαδόροι, κολλάζ, υπολογιστής, κινητό; Όλα είναι χρήσιμα. Χρησιμοποίησε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία σου για να φτιάξεις μία αφίσα μεγέθους Α3 ή Α4 που θα ενημερώνει ότι σε λίγο εκκολάπτονται τα χελωνάκια του 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/05/2024
Νωρίτερα από άλλες χρονιές άρχισε φέτος η ωοτοκία για τις θαλάσσιες χελώνες Καρέττα και οι επιπτώσεις της κλιματικής κρίσης στους ωκεανούς προβληματίζουν
Για πρώτη φορά, στα 40 χρόνια καταγραφών του ΑΡΧΕΛΩΝ, βρέθηκε στις 10 Μαΐου η πρώτη φωλιά θαλάσσιας χελώνας στον Κόλπο Λαγανά Ζακύθου. Επιβεβαιώνονται οι επιστημονικές προβλέψεις της μετακίνησης της περιόδου ωοτοκίας νωρίτερα την άνοιξη, λόγω της κλιματικής αλλαγής.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ14/05/2024
Σώσε Χελώνες, Δες την Ελλάδα με Budget
Σε τραβάει η ιδέα να πας σε πεντακάθαρες ελληνικές παραλίες και η ευκαιρία να κάνεις τη διαφορά; Ιούνιος και Σεπτέμβριος είναι οι τέλειοι μήνες για εθελοντισμό στην προστασία των θαλάσσιων χελωνών στην Ελλάδα
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Γιορτή της Χελώνας για παιδιά 2024: Ταξίδεψε με τις χελώνες στη Μεσόγειο!
Σημειώστε την ημερομηνία! Το Σάββατο 18 Μαΐου στις 11:00, το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ ανοίγει τις πόρτες του για να υποδεχτεί μικρούς και μεγάλους φίλους των θαλάσσιων χελωνών που θέλουν να γιορτάσουν, να εξερευνήσουν, να μάθουν, να παίξουν και να ταξιδέψουν μαγικά στη Μεσόγειο.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Μια επιτυχημένη χρονιά για το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας
Το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας ολοκληρώθηκε θριαμβευτικά τον Μάρτιο στην Πατάγια της Ταϊλάνδης, με τον ΑΡΧΕΛΩΝ να συμμετέχει ενεργά.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ29/04/2024
Πρωινή βόλτα με τον ΑΡΧΕΛΩΝ
Ο κινηματογραφικός φακός του Στέφανου και της Μαρίας των SteΜa Journeys πέτυχε κάτι πολύ σπάνιο: μία θαλάσσια χελώνα Καρέττα να κάνει φωλιά το πρωί! Οι εθελοντές στα Χανιά ανέλαβαν δράση για την προστασία της.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/04/2024
«Γεφυρώνοντας προσπάθειες τουρισμού και διατήρησης της φύσης», η παράπλευρη εκδήλωση του ΑΡΧΕΛΩΝ στο διεθνές συνέδριο Our Ocean, an Ocean of Potential
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ είχε την τιμή να συμμετάσχει ενεργά στο συνέδριο, διοργανώνοντας μία συζήτηση για τον τουρισμό και τις προσπάθειες προστασίας των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο με τη συμμετοχή του Δήμου Ρεθύμνου, του ομίλου GRECOTEL και εμπειρογνώμονες βιώσιμου τουρισμού.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ19/04/2024
Νέο! «Υποτροφίες» για πρακτική εμπειρία- άσκηση στα διεθνή περιβαλλοντικά προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ
Φέτος δίνεται η ευκαιρία να υποστηριχθεί η συμμετοχή μικρού αριθμού εθελοντών στα προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στις παραλίες ωοτοκίας καθώς και στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα Αττικής. Δείτε τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια που ισχύουν για το 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ12/04/2024
Συντονισμός για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο: Τοπικές Αρχές και τουρισμός ενώνουν δυνάμεις
Η συνάντηση, που πραγματοποιήθηκε στις 5 Απριλίου 2024 στο κτίριο της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, έθιξε καίρια ζητήματα, όπως η τήρηση των διαχειριστικών μέτρων για την προστασία της Καρέττα. Δεδομένης της τουριστικής δραστηριότητας στις παραλίες ωοτοκίας, η ενεργή συμμετοχή του τουριστικού τομέα στην εφαρμογή των μέτρων κρίνεται απαραίτητη.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ10/04/2024
«Τουρίστες και χελώνες;» Απλώνεται η περιβαλλοντική εκστρατεία ενημέρωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ στις παραλίες ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Στο δρόμο του αειφόρου τουρισμού στρατεύεται ξανά, μετά την πανδημία, ο ΑΡΧΕΛΩΝ- Σύλλογος για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας. Στόχος της νέας εκστρατείας είναι να φθάσουν οι πληροφορίες για τον ορθό κώδικα συμπεριφοράς επισκεπτών σε όλες τις παραλίες ωοτοκίας σε συνεργασία με τον τουριστικό τομέα.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ04/04/2024
LIFE MareNatura - Το μεγαλύτερο πρόγραμμα για τη θαλάσσια βιοποικιλότητα στην Ελλάδα