ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ Η ΑΛΛΑΓΗ, ΠΟΥ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚOΣΜΟ
Η συγκέντρωση απορριμμάτων στον Κόλπο του Λαγανά ανέκαθεν αποτελούσε σημαντικό πρόβλημα για την υπάρχουσα βιοποικιλότητα της περιοχής. Η παράνομη χωματερή δίπλα στην παραλία Βροντόνερο δημιουργεί πολλαπλά προβλήματα. Η γεωμορφολογία της γύρω περιοχής δημιουργεί ρεύματα αέρος, οδηγώντας τα λύματα στη θαλάσσια περιοχή. Επιπλέον, πλήθος σκουπιδιών από τη θάλασσα, όπως παλιά αλιευτικά εργαλεία, μπουκάλια και πλαστικές σακούλες, συγκεντρώνονται κάθε χρόνο σʼ αυτή την περιοχή, αποτελώντας εν δυνάμει απειλή για τις θαλάσσιες χελώνες και τη θαλάσσια ζωή.
Το 2010, μια ομάδα εθελοντών του Συλλόγου για την προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας ΑΡΧΕΛΩΝ και προσκόπων συνεργάστηκαν για τον καθαρισμό της παραλίας και της θαλάσσιας περιοχής στο Βροντόνερο. Η περιοχή δεν φυλάσσεται σε καθημερινή βάση από το προσωπικό του ΕΘΠΖ, που έχει αναλάβει το βαρύ καθήκον να διατηρεί τις βασικές παραλίες ωοτοκίας καθαρές όλο το χρόνο. Η παραλία και η θαλάσσια περιοχή τριγύρω βρίσκονταν σε άσχημη κατάσταση και η προσπάθεια καθαρισμού ήταν έντονη και αξιέπαινη. Στις 3 Αυγούστου 2011 η ομάδα εθελοντών του ΑΡΧΕΛΩΝ αποφάσισε να επαναλάβει αυτή τη δραστηριότητα!
Την προηγούμενη μέρα, μια ομάδα εθελοντών έφτιαξε πάνω από δέκα χειροποίητους ʽθαλάσσιουςʼ κάδους απορριμμάτων, χρησιμοποιώντας κουνουπιέρες και σύρμα για να επιτρέπεται η διέλευση του νερού κατά την διάρκεια του καθαρισμού. Μέσα σε τρεις ώρες μέσα στη ζέστη του μεσημεριού, εργαστήκαμε σκληρά για να αφαιρέσουμε τα σκουπίδια από την παραλία και τον βυθό, γεμίζοντας πάνω από 20 μεγάλες σακούλες σκουπιδιών! Κατά τη διάρκεια του καθαρισμού, οι εθελοντές μας είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά διάφορα είδη ψαριών, μέδουσες, ακόμη και ιππόκαμπους, μια θετική ένδειξη του πλούτου της βιοποικιλότητας της περιοχής του κόλπου του Λαγανά.
Ως αποτέλεσμα της επιτυχίας των θαλάσσιων καθαρισμών μας, σκοπεύουμε να επαναλάβουμε παρόμοιες δραστηριότητες σε όλο τον κόλπο μέχρι το τέλος της περιόδου του 2011 και να συνεισφέρουμε έμπρακτα στη βελτίωση της ποιότητας του κόλπου του Λαγανά, ο οποίος είναι ένας σημαντικότατος βιότοπος για την θαλάσσια χελώνα σε όλη την Μεσόγειο. Ταυτόχρονα ευελπιστούμε οι πράξεις αυτές να αποτελέσουν έναυσμα για περαιτέρω ευαισθητοποίηση και περιβαλλοντικά υπεύθυνη συμπεριφορά. Ελπίζουμε οι προσπάθειές μας να βελτιώσουν την θαλάσσια ζωή στο ΕΘΠΖ ώστε να γίνει ένας τόπος ακόμα πιο φιλικός για την θαλάσσια χελώνα, και την υπόλοιπη θαλάσσια ζωή. Αν ο καθένας από εμάς μαζέψει έστω και μια πεταμένη πλαστική σακούλα, ο κόσμος στον οποίο ζούμε θα θα βελτιωθεί κατά πολύ!
ΕΛΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!!!! ʽΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ Η ΑΛΛΑΓΗ, ΠΟΥ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚOΣΜΟʼ Μαχάτμα Γκάντι
Danielle Gault Υπεύθυνη Ευαισθητοποίησης του Κοινού,ΑΡΧΕΛΩΝ, Πρόγραμμα Ζακύνθου (μετάφραση Φαίη Καραβασίλη)
Λέμε ΟΧΙ στο Beach Party σε παραλία ωοτοκίας από το Δήμο Φαιστού και την Περιφέρεια Κρήτης στις 12 Αυγούστου
Οι μαθητές στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ15/07/2024
Οικο-τουρισμός σε Πελοπόννησο και Κρήτη: Εξερευνήστε μια παραλία ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Μία καταπληκτική οικολογική εμπειρία προσφέρει ο ΑΡΧΕΛΩΝ στους τυχερούς ευαισθητοποιημένους ταξιδιώτες που θα βρεθούν αυτό το καλοκαίρι σε σημαντικές παραλίες ωοτοκίας της χελώνας Καρέττα που προστατεύει ο Σύλλογος.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/06/2024
Οι θαλάσσιες χελώνες μας εκπλήσσουν: αν δεις ίχνη χελώνας στην παραλία βοήθησε την έρευνα του ΑΡΧΕΛΩΝ!
Δεν είναι όλες οι παραλίες στην εκτεταμένη ακτογραμμή της Ελλάδας κατάλληλες για την ωοτοκία των θαλάσσιων χελωνών, αλλά μερικές φορές αυτά τα θαλάσσια ερπετά μας εκπλήσσουν! Φέτος το καλοκαίρι, ο ΑΡΧΕΛΩΝ ζητά τη βοήθειά σου για τη διερεύνηση ενός φαινομένου που ονομάζεται «σποραδική ωοτοκία».
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ17/06/2024
Λιμένι Μάνης - ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι θαλάσσιες χελώνες δεν είναι κατοικίδια ζώα: Δεν τις ταΐζουμε!
Ο Δήμος Ανατολικής Μάνης και το Λιμεναρχείο ζήτησαν τη συνδρομή του ΑΡΧΕΛΩΝ για την ενημέρωση των λουόμενων στην περιοχή Λιμένι της Μάνης, όπου οι υγειονομικές αρχές έχουν ήδη καταγράψει φέτος 12 περιστατικά επίθεσης θαλάσσιας χελώνας σε λουόμενους.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/06/2024
30 Χρόνια Ελπίδας: Το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ γιορτάζει την Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών
Κάθε χρόνο στις 16 Ιουνίου, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών, μια ημέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση σχετικά με αυτά τα υπέροχα πλάσματα και τις απειλές που αντιμετωπίζουν. Η φετινή χρονιά έχει ιδιαίτερη σημασία για τον ΑΡΧΕΛΩΝ, καθώς το Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα συμπληρώνει 30 χρόνια λειτουργίας.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ13/06/2024
Διαγωνισμός Αφίσας για παιδιά και νέους: Καλωσορίζουμε τα χελωνάκια του 2024 στις παραλίες!
Νερομπογιές, μαρκαδόροι, κολλάζ, υπολογιστής, κινητό; Όλα είναι χρήσιμα. Χρησιμοποίησε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία σου για να φτιάξεις μία αφίσα μεγέθους Α3 ή Α4 που θα ενημερώνει ότι σε λίγο εκκολάπτονται τα χελωνάκια του 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/05/2024
Νωρίτερα από άλλες χρονιές άρχισε φέτος η ωοτοκία για τις θαλάσσιες χελώνες Καρέττα και οι επιπτώσεις της κλιματικής κρίσης στους ωκεανούς προβληματίζουν
Για πρώτη φορά, στα 40 χρόνια καταγραφών του ΑΡΧΕΛΩΝ, βρέθηκε στις 10 Μαΐου η πρώτη φωλιά θαλάσσιας χελώνας στον Κόλπο Λαγανά Ζακύθου. Επιβεβαιώνονται οι επιστημονικές προβλέψεις της μετακίνησης της περιόδου ωοτοκίας νωρίτερα την άνοιξη, λόγω της κλιματικής αλλαγής.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ14/05/2024
Σώσε Χελώνες, Δες την Ελλάδα με Budget
Σε τραβάει η ιδέα να πας σε πεντακάθαρες ελληνικές παραλίες και η ευκαιρία να κάνεις τη διαφορά; Ιούνιος και Σεπτέμβριος είναι οι τέλειοι μήνες για εθελοντισμό στην προστασία των θαλάσσιων χελωνών στην Ελλάδα
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Γιορτή της Χελώνας για παιδιά 2024: Ταξίδεψε με τις χελώνες στη Μεσόγειο!
Σημειώστε την ημερομηνία! Το Σάββατο 18 Μαΐου στις 11:00, το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ ανοίγει τις πόρτες του για να υποδεχτεί μικρούς και μεγάλους φίλους των θαλάσσιων χελωνών που θέλουν να γιορτάσουν, να εξερευνήσουν, να μάθουν, να παίξουν και να ταξιδέψουν μαγικά στη Μεσόγειο.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Μια επιτυχημένη χρονιά για το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας
Το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας ολοκληρώθηκε θριαμβευτικά τον Μάρτιο στην Πατάγια της Ταϊλάνδης, με τον ΑΡΧΕΛΩΝ να συμμετέχει ενεργά.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ29/04/2024
Πρωινή βόλτα με τον ΑΡΧΕΛΩΝ
Ο κινηματογραφικός φακός του Στέφανου και της Μαρίας των SteΜa Journeys πέτυχε κάτι πολύ σπάνιο: μία θαλάσσια χελώνα Καρέττα να κάνει φωλιά το πρωί! Οι εθελοντές στα Χανιά ανέλαβαν δράση για την προστασία της.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/04/2024
«Γεφυρώνοντας προσπάθειες τουρισμού και διατήρησης της φύσης», η παράπλευρη εκδήλωση του ΑΡΧΕΛΩΝ στο διεθνές συνέδριο Our Ocean, an Ocean of Potential
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ είχε την τιμή να συμμετάσχει ενεργά στο συνέδριο, διοργανώνοντας μία συζήτηση για τον τουρισμό και τις προσπάθειες προστασίας των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο με τη συμμετοχή του Δήμου Ρεθύμνου, του ομίλου GRECOTEL και εμπειρογνώμονες βιώσιμου τουρισμού.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ19/04/2024
Νέο! «Υποτροφίες» για πρακτική εμπειρία- άσκηση στα διεθνή περιβαλλοντικά προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ
Φέτος δίνεται η ευκαιρία να υποστηριχθεί η συμμετοχή μικρού αριθμού εθελοντών στα προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στις παραλίες ωοτοκίας καθώς και στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα Αττικής. Δείτε τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια που ισχύουν για το 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ12/04/2024
Συντονισμός για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο: Τοπικές Αρχές και τουρισμός ενώνουν δυνάμεις
Η συνάντηση, που πραγματοποιήθηκε στις 5 Απριλίου 2024 στο κτίριο της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, έθιξε καίρια ζητήματα, όπως η τήρηση των διαχειριστικών μέτρων για την προστασία της Καρέττα. Δεδομένης της τουριστικής δραστηριότητας στις παραλίες ωοτοκίας, η ενεργή συμμετοχή του τουριστικού τομέα στην εφαρμογή των μέτρων κρίνεται απαραίτητη.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ10/04/2024
«Τουρίστες και χελώνες;» Απλώνεται η περιβαλλοντική εκστρατεία ενημέρωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ στις παραλίες ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Στο δρόμο του αειφόρου τουρισμού στρατεύεται ξανά, μετά την πανδημία, ο ΑΡΧΕΛΩΝ- Σύλλογος για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας. Στόχος της νέας εκστρατείας είναι να φθάσουν οι πληροφορίες για τον ορθό κώδικα συμπεριφοράς επισκεπτών σε όλες τις παραλίες ωοτοκίας σε συνεργασία με τον τουριστικό τομέα.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ04/04/2024
LIFE MareNatura - Το μεγαλύτερο πρόγραμμα για τη θαλάσσια βιοποικιλότητα στην Ελλάδα