Οι «Ιστορίες του 2017» που συγκίνησαν
Στην αίθουσα του Impact Hub Athens όπου φιλοξενήθηκε η ετήσια παρουσίαση προγραμμάτων του ΑΡΧΕΛΩΝ την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2018, μπορούσε κανείς να εντοπίσει πρόσωπα γνώριμα, αλλά και πρόσωπα νέα, όλων των ηλικιών που ήρθαν να τιμήσουν με την παρουσία τους την εκδήλωση.
Η έναρξη της εκδήλωσης σηματοδοτήθηκε από τον Πρόεδρο του Συλλόγου Θωμά Αράπη, ο οποίος έδωσε μια ομιλία λίγο διαφορετική από ότι θα περίμενε κανείς, εκφράζοντας προβληματισμούς αλλά και προσωπικές σκέψεις για τα περιβαλλοντικά ζητήματα και τη θέση του ΑΡΧΕΛΩΝ μέσα σε αυτά.
Στη συνέχεια, οι άνθρωποι του Συλλόγου μαζί με κάποιους αξιόλογους εθελοντές εξιστόρησαν με πολύ εκφραστικό και ανθρώπινο τρόπο τις πιο σημαντικές τους εμπειρίες αλλά και επιτεύγματα της χρονιάς που πέρασε.
Φυσικά το κοινό δεν έμεινε ασυγκίνητο από τις χελωνο-ιστορίες που άκουσε, οι οποίες έδωσαν μια νότα «καλοκαιριού» στην ατμόσφαιρα του χώρου.
Κατά τη διάρκεια του ολιγόλεπτου διαλείμματος που ακολούθησε, ο κόσμος είχε την ευκαιρία να περιπλανηθεί στο χώρο, να συνομιλήσει με τους παραβρισκόμενους και να ενημερωθεί από τα αναρτημένα πόστερ με τα στατιστικά στοιχεία του κάθε προγράμματος για το 2017.
Την πιο σημαντική στιγμή της βραδιάς, και πιστεύουμε πως όλοι θα συμφωνήσουν, αποτέλεσε η βράβευση 10 ξεχωριστών εθελοντών (Μπάμπης Πέτρου, Δημήτρης Κόκλας, Μιχάλης Μωραίτης, Ιουλία Γουτζαγεωργίου, Νίκος Τσικούδης, Νίκος Τζώρτζης, Θωμαής Καζάκου, Νατάσσα Κερμαιδά, Δανάη Κοντού, Παναγιώτης Διαμάντης), που προσέφεραν και συνεχίζουν και προσφέρουν τον καλύτερο τους εαυτό για το κοινό μας σκοπό: την περίθαλψη και προστασία των θαλάσσιων χελωνών και την υποστήριξη του έργου του ΑΡΧΕΛΩΝ.
Η κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας που έγινε από τον Πρόεδρο του ΑΡΧΕΛΩΝ μαζί με τον Ιδρυτή του, Δημήτρη Μαργαριτούλη, τα πεντανόστιμα εδέσματα του μπουφέ και ένα «ΚΛΙΚ» έκπληξη από το drone που φωτογράφισε τα όμορφα χαμόγελα όλων των παραβρισκόμενων, έκλεισαν τη βραδιά με το πιο ευχάριστο τρόπο. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα drones χρησιμοποιούνται στα προγράμματα πεδίου του ΑΡΧΕΛΩΝ στα πλαίσια του προγράμματος LIFE EUROTURTLES, το οποίο συγχρηματοδοτείται από την ΕΕ και μας έδωσε τη δυνατότητα να προστατεύσουμε αποτελεσματικότερα ένα σημαντικό αριθμό φωλιών σε περιοχές όπου η παρουσία του Συλλόγου ήταν μέχρι πέρσι λιγότερο συχνή.
Νικητής του φλουριού: Παναγιώτης Διαμάντης!
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ θα ήθελε να ευχαριστήσει θερμά όλους όσους έδωσαν τη δική τους πινελιά στην επιτυχή διοργάνωση και διεκπεραίωση της εκδήλωσης και ειδικότερα τους εθελοντές που στέκονται σταθερά στο πλευρό του σε κάθε περίσταση!
Joanne τι νέα από το Κέντρο Διάσωσης (Δεκέμβριος 2017)?
Μια καινούργια αφετηρία για την προστασία της φύσης στην Ελλάδα
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ15/07/2024
Οικο-τουρισμός σε Πελοπόννησο και Κρήτη: Εξερευνήστε μια παραλία ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Μία καταπληκτική οικολογική εμπειρία προσφέρει ο ΑΡΧΕΛΩΝ στους τυχερούς ευαισθητοποιημένους ταξιδιώτες που θα βρεθούν αυτό το καλοκαίρι σε σημαντικές παραλίες ωοτοκίας της χελώνας Καρέττα που προστατεύει ο Σύλλογος.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/06/2024
Οι θαλάσσιες χελώνες μας εκπλήσσουν: αν δεις ίχνη χελώνας στην παραλία βοήθησε την έρευνα του ΑΡΧΕΛΩΝ!
Δεν είναι όλες οι παραλίες στην εκτεταμένη ακτογραμμή της Ελλάδας κατάλληλες για την ωοτοκία των θαλάσσιων χελωνών, αλλά μερικές φορές αυτά τα θαλάσσια ερπετά μας εκπλήσσουν! Φέτος το καλοκαίρι, ο ΑΡΧΕΛΩΝ ζητά τη βοήθειά σου για τη διερεύνηση ενός φαινομένου που ονομάζεται «σποραδική ωοτοκία».
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ17/06/2024
Λιμένι Μάνης - ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι θαλάσσιες χελώνες δεν είναι κατοικίδια ζώα: Δεν τις ταΐζουμε!
Ο Δήμος Ανατολικής Μάνης και το Λιμεναρχείο ζήτησαν τη συνδρομή του ΑΡΧΕΛΩΝ για την ενημέρωση των λουόμενων στην περιοχή Λιμένι της Μάνης, όπου οι υγειονομικές αρχές έχουν ήδη καταγράψει φέτος 12 περιστατικά επίθεσης θαλάσσιας χελώνας σε λουόμενους.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/06/2024
30 Χρόνια Ελπίδας: Το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ γιορτάζει την Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών
Κάθε χρόνο στις 16 Ιουνίου, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών, μια ημέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση σχετικά με αυτά τα υπέροχα πλάσματα και τις απειλές που αντιμετωπίζουν. Η φετινή χρονιά έχει ιδιαίτερη σημασία για τον ΑΡΧΕΛΩΝ, καθώς το Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα συμπληρώνει 30 χρόνια λειτουργίας.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ13/06/2024
Διαγωνισμός Αφίσας για παιδιά και νέους: Καλωσορίζουμε τα χελωνάκια του 2024 στις παραλίες!
Νερομπογιές, μαρκαδόροι, κολλάζ, υπολογιστής, κινητό; Όλα είναι χρήσιμα. Χρησιμοποίησε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία σου για να φτιάξεις μία αφίσα μεγέθους Α3 ή Α4 που θα ενημερώνει ότι σε λίγο εκκολάπτονται τα χελωνάκια του 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/05/2024
Νωρίτερα από άλλες χρονιές άρχισε φέτος η ωοτοκία για τις θαλάσσιες χελώνες Καρέττα και οι επιπτώσεις της κλιματικής κρίσης στους ωκεανούς προβληματίζουν
Για πρώτη φορά, στα 40 χρόνια καταγραφών του ΑΡΧΕΛΩΝ, βρέθηκε στις 10 Μαΐου η πρώτη φωλιά θαλάσσιας χελώνας στον Κόλπο Λαγανά Ζακύθου. Επιβεβαιώνονται οι επιστημονικές προβλέψεις της μετακίνησης της περιόδου ωοτοκίας νωρίτερα την άνοιξη, λόγω της κλιματικής αλλαγής.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ14/05/2024
Σώσε Χελώνες, Δες την Ελλάδα με Budget
Σε τραβάει η ιδέα να πας σε πεντακάθαρες ελληνικές παραλίες και η ευκαιρία να κάνεις τη διαφορά; Ιούνιος και Σεπτέμβριος είναι οι τέλειοι μήνες για εθελοντισμό στην προστασία των θαλάσσιων χελωνών στην Ελλάδα
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Γιορτή της Χελώνας για παιδιά 2024: Ταξίδεψε με τις χελώνες στη Μεσόγειο!
Σημειώστε την ημερομηνία! Το Σάββατο 18 Μαΐου στις 11:00, το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ ανοίγει τις πόρτες του για να υποδεχτεί μικρούς και μεγάλους φίλους των θαλάσσιων χελωνών που θέλουν να γιορτάσουν, να εξερευνήσουν, να μάθουν, να παίξουν και να ταξιδέψουν μαγικά στη Μεσόγειο.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Μια επιτυχημένη χρονιά για το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας
Το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας ολοκληρώθηκε θριαμβευτικά τον Μάρτιο στην Πατάγια της Ταϊλάνδης, με τον ΑΡΧΕΛΩΝ να συμμετέχει ενεργά.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ29/04/2024
Πρωινή βόλτα με τον ΑΡΧΕΛΩΝ
Ο κινηματογραφικός φακός του Στέφανου και της Μαρίας των SteΜa Journeys πέτυχε κάτι πολύ σπάνιο: μία θαλάσσια χελώνα Καρέττα να κάνει φωλιά το πρωί! Οι εθελοντές στα Χανιά ανέλαβαν δράση για την προστασία της.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/04/2024
«Γεφυρώνοντας προσπάθειες τουρισμού και διατήρησης της φύσης», η παράπλευρη εκδήλωση του ΑΡΧΕΛΩΝ στο διεθνές συνέδριο Our Ocean, an Ocean of Potential
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ είχε την τιμή να συμμετάσχει ενεργά στο συνέδριο, διοργανώνοντας μία συζήτηση για τον τουρισμό και τις προσπάθειες προστασίας των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο με τη συμμετοχή του Δήμου Ρεθύμνου, του ομίλου GRECOTEL και εμπειρογνώμονες βιώσιμου τουρισμού.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ19/04/2024
Νέο! «Υποτροφίες» για πρακτική εμπειρία- άσκηση στα διεθνή περιβαλλοντικά προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ
Φέτος δίνεται η ευκαιρία να υποστηριχθεί η συμμετοχή μικρού αριθμού εθελοντών στα προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στις παραλίες ωοτοκίας καθώς και στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα Αττικής. Δείτε τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια που ισχύουν για το 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ12/04/2024
Συντονισμός για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο: Τοπικές Αρχές και τουρισμός ενώνουν δυνάμεις
Η συνάντηση, που πραγματοποιήθηκε στις 5 Απριλίου 2024 στο κτίριο της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, έθιξε καίρια ζητήματα, όπως η τήρηση των διαχειριστικών μέτρων για την προστασία της Καρέττα. Δεδομένης της τουριστικής δραστηριότητας στις παραλίες ωοτοκίας, η ενεργή συμμετοχή του τουριστικού τομέα στην εφαρμογή των μέτρων κρίνεται απαραίτητη.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ10/04/2024
«Τουρίστες και χελώνες;» Απλώνεται η περιβαλλοντική εκστρατεία ενημέρωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ στις παραλίες ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Στο δρόμο του αειφόρου τουρισμού στρατεύεται ξανά, μετά την πανδημία, ο ΑΡΧΕΛΩΝ- Σύλλογος για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας. Στόχος της νέας εκστρατείας είναι να φθάσουν οι πληροφορίες για τον ορθό κώδικα συμπεριφοράς επισκεπτών σε όλες τις παραλίες ωοτοκίας σε συνεργασία με τον τουριστικό τομέα.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ04/04/2024
LIFE MareNatura - Το μεγαλύτερο πρόγραμμα για τη θαλάσσια βιοποικιλότητα στην Ελλάδα