Ο ΑΡΧΕΛΩΝ στα πλαίσια του Letʼs do it Greece συμμετέχει στο καθαρισμό της παραλίας Γλυφάδας
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ συμμετείχε και φέτος στη μεγαλύτερη ταυτόχρονη εθελοντική δράση της Ελλάδας. Την Κυριακή, 29 Απριλίου 2018 καθαρίσαμε την παραλία στην 3η Μαρίνα Γλυφάδας δίπλα στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στα πλαίσια του Let’s do it Greece. Ο ΑΡΧΕΛΩΝ αναγνωρίζοντας το μεγάλο πρόβλημα που υπάρχει παγκοσμίως με τα απορρίμματα τόσο στην ξηρά όσο και στη θάλασσα, συμμετέχει κάθε χρόνο θέλοντας να ευαισθητοποιήσει τον κόσμο και να συμβάλλει στη διατήρηση του περιβάλλοντος.
Περισσότερα από 65 άτομα σχηματίσανε μία γραμμή σε όλο το πλάτος της παραλίας και περπάτησαν έτσι όλη την παραλία ώστε να μην τους ξεφύγει κάποιο σκουπίδι. Πήραν μέρος εθελοντές του ΑΡΧΕΛΩΝ, μαθητές από το τμήμα του ΙΒ (International Baccalaureate) του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος (Pierce) στην Αγία Παρασκευή, φοιτητές από το Webster University καθώς και άλλοι πολίτες που ενημερώθηκαν για τη δράση αυτή.
Η δράση διήρκησε 2 ώρες. Συνολικά, μαζέψαμε 40 κιλά σκουπίδια, από τα οποία τα 10 κιλά ήταν πλαστικά. Ένας μεγάλος αριθμός απορριμμάτων αφορούσε πλαστικά καλαμάκια ενώ μαζέψαμε και περισσότερες από 4.000 γόπες από τσιγάρα.
Η εθελόντριά μας, Νατάσα Κεραμίδα μοιράζεται μαζί μας την εμπειρία της:
«Είμαι εθελόντρια στον ΑΡΧΕΛΩΝ και μαζί με τους υπόλοιπους εθελοντές συμμετείχα για πρώτη φορά σε μία από τις δράσεις του Let’s do it Greece. Τη Κυριακή λοιπόν, μαζέψαμε τα σκουπίδια από την παραλία της Γλυφάδας μαζί με μια μεγάλη ομάδα ατόμων διάφορων ηλικιών. Η διαδικασία αυτή ήταν ιδιαίτερα διασκεδαστική κι ενδιαφέρουσα καθώς υπήρχε από όλους όρεξη και καλή διάθεση για την επίτευξη ενός κοινού σκοπού. Είναι εντυπωσιακό το πόσα σκουπίδια μαζέψαμε από πράγματα που δεν φανταζόμασταν πως θα μπορούσαν να υπάρχουν σε μια παραλία. Μ’ αυτόν τον τρόπο πιστεύω κι ελπίζω πως όλοι όσοι συμμετείχαμε θα είμαστε πιο προσεκτικοί την επόμενη φορά που θα χρησιμοποιήσουμε αυτά τα αντικείμενα και πού θα τα πετάξουμε. Φυσικά όμως δεν πιστεύω πως η μία μόνο μέρα θα σώσει τον κόσμο αλλά θεωρώ πως τέτοιες μέρες αποτελούν μέρες παραδείγματα όχι μόνο για όσους συμμετέχουν αλλά και για όσους ενημερώνονται για αυτές. Είμαι χαρούμενη, λοιπόν που συμμετείχα σε αυτή τη δράση καθώς κατάλαβα πως υπάρχουν πράγματα πολύ απλά που μπορούμε να κάνουμε και να καταφέρουμε συλλογικά αρκεί να ενδιαφερόμαστε πραγματικά, να περνάμε στις πράξεις και να προσπαθεί ο καθένας ξεχωριστά».
Ευχαριστούμε όλους αυτούς που συνέβαλαν στην προσπάθεια αυτή!
Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για του χρόνου.
Άνη Κονίδα
Η πρώτη φωλιά της καρέτα στη Ζάκυνθο!
O ΑΡΧΕΛΩΝ για άλλη μια χρονιά συμμετέχει με επιτυχία στο Street Relays 2018!
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ15/07/2024
Οικο-τουρισμός σε Πελοπόννησο και Κρήτη: Εξερευνήστε μια παραλία ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Μία καταπληκτική οικολογική εμπειρία προσφέρει ο ΑΡΧΕΛΩΝ στους τυχερούς ευαισθητοποιημένους ταξιδιώτες που θα βρεθούν αυτό το καλοκαίρι σε σημαντικές παραλίες ωοτοκίας της χελώνας Καρέττα που προστατεύει ο Σύλλογος.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/06/2024
Οι θαλάσσιες χελώνες μας εκπλήσσουν: αν δεις ίχνη χελώνας στην παραλία βοήθησε την έρευνα του ΑΡΧΕΛΩΝ!
Δεν είναι όλες οι παραλίες στην εκτεταμένη ακτογραμμή της Ελλάδας κατάλληλες για την ωοτοκία των θαλάσσιων χελωνών, αλλά μερικές φορές αυτά τα θαλάσσια ερπετά μας εκπλήσσουν! Φέτος το καλοκαίρι, ο ΑΡΧΕΛΩΝ ζητά τη βοήθειά σου για τη διερεύνηση ενός φαινομένου που ονομάζεται «σποραδική ωοτοκία».
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ17/06/2024
Λιμένι Μάνης - ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι θαλάσσιες χελώνες δεν είναι κατοικίδια ζώα: Δεν τις ταΐζουμε!
Ο Δήμος Ανατολικής Μάνης και το Λιμεναρχείο ζήτησαν τη συνδρομή του ΑΡΧΕΛΩΝ για την ενημέρωση των λουόμενων στην περιοχή Λιμένι της Μάνης, όπου οι υγειονομικές αρχές έχουν ήδη καταγράψει φέτος 12 περιστατικά επίθεσης θαλάσσιας χελώνας σε λουόμενους.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/06/2024
30 Χρόνια Ελπίδας: Το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ γιορτάζει την Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών
Κάθε χρόνο στις 16 Ιουνίου, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών, μια ημέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση σχετικά με αυτά τα υπέροχα πλάσματα και τις απειλές που αντιμετωπίζουν. Η φετινή χρονιά έχει ιδιαίτερη σημασία για τον ΑΡΧΕΛΩΝ, καθώς το Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα συμπληρώνει 30 χρόνια λειτουργίας.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ13/06/2024
Διαγωνισμός Αφίσας για παιδιά και νέους: Καλωσορίζουμε τα χελωνάκια του 2024 στις παραλίες!
Νερομπογιές, μαρκαδόροι, κολλάζ, υπολογιστής, κινητό; Όλα είναι χρήσιμα. Χρησιμοποίησε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία σου για να φτιάξεις μία αφίσα μεγέθους Α3 ή Α4 που θα ενημερώνει ότι σε λίγο εκκολάπτονται τα χελωνάκια του 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/05/2024
Νωρίτερα από άλλες χρονιές άρχισε φέτος η ωοτοκία για τις θαλάσσιες χελώνες Καρέττα και οι επιπτώσεις της κλιματικής κρίσης στους ωκεανούς προβληματίζουν
Για πρώτη φορά, στα 40 χρόνια καταγραφών του ΑΡΧΕΛΩΝ, βρέθηκε στις 10 Μαΐου η πρώτη φωλιά θαλάσσιας χελώνας στον Κόλπο Λαγανά Ζακύθου. Επιβεβαιώνονται οι επιστημονικές προβλέψεις της μετακίνησης της περιόδου ωοτοκίας νωρίτερα την άνοιξη, λόγω της κλιματικής αλλαγής.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ14/05/2024
Σώσε Χελώνες, Δες την Ελλάδα με Budget
Σε τραβάει η ιδέα να πας σε πεντακάθαρες ελληνικές παραλίες και η ευκαιρία να κάνεις τη διαφορά; Ιούνιος και Σεπτέμβριος είναι οι τέλειοι μήνες για εθελοντισμό στην προστασία των θαλάσσιων χελωνών στην Ελλάδα
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Γιορτή της Χελώνας για παιδιά 2024: Ταξίδεψε με τις χελώνες στη Μεσόγειο!
Σημειώστε την ημερομηνία! Το Σάββατο 18 Μαΐου στις 11:00, το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ ανοίγει τις πόρτες του για να υποδεχτεί μικρούς και μεγάλους φίλους των θαλάσσιων χελωνών που θέλουν να γιορτάσουν, να εξερευνήσουν, να μάθουν, να παίξουν και να ταξιδέψουν μαγικά στη Μεσόγειο.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Μια επιτυχημένη χρονιά για το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας
Το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας ολοκληρώθηκε θριαμβευτικά τον Μάρτιο στην Πατάγια της Ταϊλάνδης, με τον ΑΡΧΕΛΩΝ να συμμετέχει ενεργά.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ29/04/2024
Πρωινή βόλτα με τον ΑΡΧΕΛΩΝ
Ο κινηματογραφικός φακός του Στέφανου και της Μαρίας των SteΜa Journeys πέτυχε κάτι πολύ σπάνιο: μία θαλάσσια χελώνα Καρέττα να κάνει φωλιά το πρωί! Οι εθελοντές στα Χανιά ανέλαβαν δράση για την προστασία της.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/04/2024
«Γεφυρώνοντας προσπάθειες τουρισμού και διατήρησης της φύσης», η παράπλευρη εκδήλωση του ΑΡΧΕΛΩΝ στο διεθνές συνέδριο Our Ocean, an Ocean of Potential
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ είχε την τιμή να συμμετάσχει ενεργά στο συνέδριο, διοργανώνοντας μία συζήτηση για τον τουρισμό και τις προσπάθειες προστασίας των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο με τη συμμετοχή του Δήμου Ρεθύμνου, του ομίλου GRECOTEL και εμπειρογνώμονες βιώσιμου τουρισμού.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ19/04/2024
Νέο! «Υποτροφίες» για πρακτική εμπειρία- άσκηση στα διεθνή περιβαλλοντικά προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ
Φέτος δίνεται η ευκαιρία να υποστηριχθεί η συμμετοχή μικρού αριθμού εθελοντών στα προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στις παραλίες ωοτοκίας καθώς και στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα Αττικής. Δείτε τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια που ισχύουν για το 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ12/04/2024
Συντονισμός για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο: Τοπικές Αρχές και τουρισμός ενώνουν δυνάμεις
Η συνάντηση, που πραγματοποιήθηκε στις 5 Απριλίου 2024 στο κτίριο της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, έθιξε καίρια ζητήματα, όπως η τήρηση των διαχειριστικών μέτρων για την προστασία της Καρέττα. Δεδομένης της τουριστικής δραστηριότητας στις παραλίες ωοτοκίας, η ενεργή συμμετοχή του τουριστικού τομέα στην εφαρμογή των μέτρων κρίνεται απαραίτητη.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ10/04/2024
«Τουρίστες και χελώνες;» Απλώνεται η περιβαλλοντική εκστρατεία ενημέρωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ στις παραλίες ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Στο δρόμο του αειφόρου τουρισμού στρατεύεται ξανά, μετά την πανδημία, ο ΑΡΧΕΛΩΝ- Σύλλογος για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας. Στόχος της νέας εκστρατείας είναι να φθάσουν οι πληροφορίες για τον ορθό κώδικα συμπεριφοράς επισκεπτών σε όλες τις παραλίες ωοτοκίας σε συνεργασία με τον τουριστικό τομέα.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ04/04/2024
LIFE MareNatura - Το μεγαλύτερο πρόγραμμα για τη θαλάσσια βιοποικιλότητα στην Ελλάδα