Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Εθελοντών (EVS) στον ΑΡΧΕΛΩΝ
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ φιλοξενεί περίπου 500 εθελοντές από όλο τον κόσμο κάθε χρόνο. Την περασμένη χρονιά είχαμε αύξηση εθελοντών σε ποσοστό περίπου 25%. Οι εθελοντές προέρχονται από διάφορες χώρες, όπως η Αυστραλία, η Βουλγαρία, η Βραζιλία κ.λπ. (βλ. χάρτη). Οι άνθρωποι αυτοί, οι οποίοι εργάζονται σε ένα πολυεθνικό περιβάλλον, έχουν την ευκαιρία να συνεργαστούν και να αλληλεπιδράσουν με διαφορετικούς ανθρώπους, με διαφορετικές κουλτούρες και γλώσσες, να ζήσουν και να εργαστούν μαζί, να γίνουν μια ομάδα με τους ίδιους στόχους και κοινό σκοπό. Φιλίες που διαρκούν μια ζωή ή ακόμη και σχέσεις έχουν προκύψει στη διάρκεια αυτών των χρόνων. Για τους εθελοντές αυτό είναι μια εμπειρία ζωής.
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ φιλοξενεί επίσης και εθελοντές EVS ((Ευρωπαϊκό Εθελοντικό Πρόγραμμα) που είναι εκείνοι που μένουν περισσότερο, αφιερώνουν πολλή ενέργεια σε κάθε πρόγραμμα και συμμετέχουν σωματικά και πνευματικά σε αυτά, καθώς παραμένουν για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Οι περισσότεροι συνδέονται τόσο με το πρόγραμμα και τους ανθρώπους με τους οποίους συνεργάζονται που στο τέλος τους φαίνεται αφύσικο που γυρνάνε πίσω στις πατρίδες τους. Οι περισσότερες ανατροφοδοτήσεις που παίρνουμε αναφέρουν ότι συνεχίζουν να δουλεύουν για τη φύση ή ακόμη και τις θαλάσσιες χελώνες, οπουδήποτε κι αν βρίσκονται στον κόσμο.
Αυτή τη στιγμή φιλοξενούμε 4 εθελοντές στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιας χελώνας και παρακάτω μπορείτε να ανακαλύψετε τι σκέφτονται.
Για τη Sannne Bergman
Sanne Bergman – Σουηδία, 20 ετών. «Από τους - 30 βαθμούς Κελσίου στη Σουηδία, στον ελληνικό ήλιο. Θα εργαστώ στο Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ για 6 μήνες. Η Ελλάδα έχει όλα όσα με αγγίζουν. Θάλασσα, ήλιο, πολιτισμό και περιπέτεια. Και μέσω του ΑΡΧΕΛΩΝ θα μπορέσω να κάνω αυτό που θέλω στη ζωή μου: να παλέψω για τα δικαιώματα των ζώων».
Για τον Tuukka Peltonen
Tuukka Peltonen – Φινλανδία 21 ετών «Είμαι από τη Φινλανδία, από μια πόλη που λέγεται Kuopio. Επέλεξα την Ελλάδα, επειδή γνωρίζω πολλά για την ελληνική ιστορία, αλλά όχι και τόσα για τη σύγχρονη. Έτσι θέλησα να μάθω πώς ζουν οι άνθρωποι εδώ, και επίσης να γνωρίσω καλύτερα την κουλτούρα τους. Γιʼ αυτό και διάλεξα το συγκεκριμένο πρόγραμμα που διαρκεί 6 μήνες και λήγει τον Ιούλιο. Όταν αποφάσιζα σε τι πρόγραμμα θα ήθελα να συμμετάσχω, κριτήριο για μένα ήταν να κάνω κάτι που δεν θα μπορούσα στη Φινλανδία. Επέλεξα τον ΑΡΧΕΛΩΝ, επειδή φαινόταν πρακτική δουλειά. Να δουλεύω με τις χελώνες και να ζω κοντά τους».
Για την Katharina Salzl
Katharina Salzl – Αυστρία 20 ετών «Η πατρίδα μου είναι η Αυστρία και αποφάσισα να έρθω στην Ελλάδα, επειδή δεν είχα έρθει ποτέ και θα ήθελα να μπω στην ελληνική κουλτούρα και νοοτροπία. Θα μείνω στην Αθήνα 6 μήνες και στη συνέχεια θέλω να κάνω δουλειά στο πεδίο. Προτού έρθω στην Ελλάδα τελείωσα το σχολείο εστιάζοντας στη διοίκηση κοινωνικής περίθαλψης και μου άρεσε, αλλά θα ήθελα να δω και πώς είναι να δουλεύει κανείς με ζώα. Η παρουσίαση του ΑΡΧΕΛΩΝ στην αρχική σελίδα του Youth in Action ήταν πολύ ενδιαφέρουσα κι έτσι έστειλα την αίτησή μου και με δέχτηκαν. Μέχρι στιγμής μου αρέσει πραγματικά που εργάζομαι και μένω στην Ελλάδα».
Για τον Βauke Kwast
Bauke Kwast – Ολλανδία 18 ετών «Έφτασα στην Ελλάδα κατά τη διάρκεια του χειμώνα μέσω του προγράμματος EVS (Ευρωπαϊκό Εθελοντικό Πρόγραμμα). Είμαι 18 ετών, μισός Ολλανδός και μισός Δανός. Εδώ στον ΑΡΧΕΛΩΝ εργάζομαι με τις θαλάσσιες χελώνες με άλλους τρεις εθελοντές. Όλοι είναι EVS(Ευρωπαϊκό Εθελοντικό Πρόγραμμα). Το πιο ωραίο πράγμα εδώ είναι ότι έρχεσαι σε επαφή με ανθρώπους απʼ όλη την Ευρώπη. Παρατήρησα ότι έχασα κάποιες, ιδέες στερεότυπες για διάφορες χώρες, και από την άλλη απέκτησα κάποιες άλλες. Για τους επόμενους 4.5 μήνες θα είμαι εδώ στη Γλυφάδα στο Κέντρο Διάσωσης για τη Θαλάσσια Χελώνα και είμαι σίγουρος ότι θα μου λείψει όταν φύγω».
Ο συμβολισμός της σταθερότητας του Σύμπαντος στην Sagrada Familia είναι οι χελώνες
Εθνικό Θαλάσσιο Πάρκο Ζακύνθου: Νέος Πρόεδρος – Καινούργια Αρχή
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ15/07/2024
Οικο-τουρισμός σε Πελοπόννησο και Κρήτη: Εξερευνήστε μια παραλία ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Μία καταπληκτική οικολογική εμπειρία προσφέρει ο ΑΡΧΕΛΩΝ στους τυχερούς ευαισθητοποιημένους ταξιδιώτες που θα βρεθούν αυτό το καλοκαίρι σε σημαντικές παραλίες ωοτοκίας της χελώνας Καρέττα που προστατεύει ο Σύλλογος.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/06/2024
Οι θαλάσσιες χελώνες μας εκπλήσσουν: αν δεις ίχνη χελώνας στην παραλία βοήθησε την έρευνα του ΑΡΧΕΛΩΝ!
Δεν είναι όλες οι παραλίες στην εκτεταμένη ακτογραμμή της Ελλάδας κατάλληλες για την ωοτοκία των θαλάσσιων χελωνών, αλλά μερικές φορές αυτά τα θαλάσσια ερπετά μας εκπλήσσουν! Φέτος το καλοκαίρι, ο ΑΡΧΕΛΩΝ ζητά τη βοήθειά σου για τη διερεύνηση ενός φαινομένου που ονομάζεται «σποραδική ωοτοκία».
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ17/06/2024
Λιμένι Μάνης - ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι θαλάσσιες χελώνες δεν είναι κατοικίδια ζώα: Δεν τις ταΐζουμε!
Ο Δήμος Ανατολικής Μάνης και το Λιμεναρχείο ζήτησαν τη συνδρομή του ΑΡΧΕΛΩΝ για την ενημέρωση των λουόμενων στην περιοχή Λιμένι της Μάνης, όπου οι υγειονομικές αρχές έχουν ήδη καταγράψει φέτος 12 περιστατικά επίθεσης θαλάσσιας χελώνας σε λουόμενους.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/06/2024
30 Χρόνια Ελπίδας: Το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ γιορτάζει την Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών
Κάθε χρόνο στις 16 Ιουνίου, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών, μια ημέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση σχετικά με αυτά τα υπέροχα πλάσματα και τις απειλές που αντιμετωπίζουν. Η φετινή χρονιά έχει ιδιαίτερη σημασία για τον ΑΡΧΕΛΩΝ, καθώς το Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα συμπληρώνει 30 χρόνια λειτουργίας.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ13/06/2024
Διαγωνισμός Αφίσας για παιδιά και νέους: Καλωσορίζουμε τα χελωνάκια του 2024 στις παραλίες!
Νερομπογιές, μαρκαδόροι, κολλάζ, υπολογιστής, κινητό; Όλα είναι χρήσιμα. Χρησιμοποίησε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία σου για να φτιάξεις μία αφίσα μεγέθους Α3 ή Α4 που θα ενημερώνει ότι σε λίγο εκκολάπτονται τα χελωνάκια του 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/05/2024
Νωρίτερα από άλλες χρονιές άρχισε φέτος η ωοτοκία για τις θαλάσσιες χελώνες Καρέττα και οι επιπτώσεις της κλιματικής κρίσης στους ωκεανούς προβληματίζουν
Για πρώτη φορά, στα 40 χρόνια καταγραφών του ΑΡΧΕΛΩΝ, βρέθηκε στις 10 Μαΐου η πρώτη φωλιά θαλάσσιας χελώνας στον Κόλπο Λαγανά Ζακύθου. Επιβεβαιώνονται οι επιστημονικές προβλέψεις της μετακίνησης της περιόδου ωοτοκίας νωρίτερα την άνοιξη, λόγω της κλιματικής αλλαγής.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ14/05/2024
Σώσε Χελώνες, Δες την Ελλάδα με Budget
Σε τραβάει η ιδέα να πας σε πεντακάθαρες ελληνικές παραλίες και η ευκαιρία να κάνεις τη διαφορά; Ιούνιος και Σεπτέμβριος είναι οι τέλειοι μήνες για εθελοντισμό στην προστασία των θαλάσσιων χελωνών στην Ελλάδα
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Γιορτή της Χελώνας για παιδιά 2024: Ταξίδεψε με τις χελώνες στη Μεσόγειο!
Σημειώστε την ημερομηνία! Το Σάββατο 18 Μαΐου στις 11:00, το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ ανοίγει τις πόρτες του για να υποδεχτεί μικρούς και μεγάλους φίλους των θαλάσσιων χελωνών που θέλουν να γιορτάσουν, να εξερευνήσουν, να μάθουν, να παίξουν και να ταξιδέψουν μαγικά στη Μεσόγειο.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Μια επιτυχημένη χρονιά για το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας
Το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας ολοκληρώθηκε θριαμβευτικά τον Μάρτιο στην Πατάγια της Ταϊλάνδης, με τον ΑΡΧΕΛΩΝ να συμμετέχει ενεργά.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ29/04/2024
Πρωινή βόλτα με τον ΑΡΧΕΛΩΝ
Ο κινηματογραφικός φακός του Στέφανου και της Μαρίας των SteΜa Journeys πέτυχε κάτι πολύ σπάνιο: μία θαλάσσια χελώνα Καρέττα να κάνει φωλιά το πρωί! Οι εθελοντές στα Χανιά ανέλαβαν δράση για την προστασία της.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/04/2024
«Γεφυρώνοντας προσπάθειες τουρισμού και διατήρησης της φύσης», η παράπλευρη εκδήλωση του ΑΡΧΕΛΩΝ στο διεθνές συνέδριο Our Ocean, an Ocean of Potential
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ είχε την τιμή να συμμετάσχει ενεργά στο συνέδριο, διοργανώνοντας μία συζήτηση για τον τουρισμό και τις προσπάθειες προστασίας των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο με τη συμμετοχή του Δήμου Ρεθύμνου, του ομίλου GRECOTEL και εμπειρογνώμονες βιώσιμου τουρισμού.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ19/04/2024
Νέο! «Υποτροφίες» για πρακτική εμπειρία- άσκηση στα διεθνή περιβαλλοντικά προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ
Φέτος δίνεται η ευκαιρία να υποστηριχθεί η συμμετοχή μικρού αριθμού εθελοντών στα προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στις παραλίες ωοτοκίας καθώς και στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα Αττικής. Δείτε τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια που ισχύουν για το 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ12/04/2024
Συντονισμός για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο: Τοπικές Αρχές και τουρισμός ενώνουν δυνάμεις
Η συνάντηση, που πραγματοποιήθηκε στις 5 Απριλίου 2024 στο κτίριο της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, έθιξε καίρια ζητήματα, όπως η τήρηση των διαχειριστικών μέτρων για την προστασία της Καρέττα. Δεδομένης της τουριστικής δραστηριότητας στις παραλίες ωοτοκίας, η ενεργή συμμετοχή του τουριστικού τομέα στην εφαρμογή των μέτρων κρίνεται απαραίτητη.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ10/04/2024
«Τουρίστες και χελώνες;» Απλώνεται η περιβαλλοντική εκστρατεία ενημέρωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ στις παραλίες ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Στο δρόμο του αειφόρου τουρισμού στρατεύεται ξανά, μετά την πανδημία, ο ΑΡΧΕΛΩΝ- Σύλλογος για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας. Στόχος της νέας εκστρατείας είναι να φθάσουν οι πληροφορίες για τον ορθό κώδικα συμπεριφοράς επισκεπτών σε όλες τις παραλίες ωοτοκίας σε συνεργασία με τον τουριστικό τομέα.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ04/04/2024
LIFE MareNatura - Το μεγαλύτερο πρόγραμμα για τη θαλάσσια βιοποικιλότητα στην Ελλάδα