Στις παραλίες ωοτοκίας της Κρήτης την άνοιξη
Η μια γενιά ακολουθεί την άλλη και τώρα οι μαθητές που πρωτοάκουσαν για τη θαλάσσια χελώνα στην Κρήτη τη δεκαετία του ’80, έγιναν κι αυτοί γονείς. Την προηγούμενη εβδομάδα ο Οδυσσέας Παξινός, και η Παναγιώτα Θεοδώρου από τον ΑΡΧΕΛΩΝ έκαναν παρουσιάσεις στους μαθητές του 3ου Δημοτικού σχολείου Χανίων και του 5ου Δημοτικού σχολείου Ρεθύμνου. Σ’ αυτές, τα παιδιά ενημερώθηκαν για τις θαλάσσιες χελώνες, την προστασία τους και τη σημασία τους στο θαλάσσιο οικοσύστημα. Γνώρισαν επίσης τα προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ και το τι συμβαίνει στην παραλία της περιοχής τους το καλοκαίρι.
Την ίδια χρονική περίοδο, τα δύο στελέχη του ΑΡΧΕΛΩΝ, συμμετείχαν σε Ημερίδες Ενημέρωσης στα Χανιά, το Ρέθυμνο και το Ηράκλειο, με θέμα την εφαρμογή των μέτρων διαχείρισης των παραλιών ωοτοκίας. Τα μέτρα είναι η απομάκρυνση των επίπλων θαλάσσης (ξαπλώστρες, κανώ, ποδήλατα) το βράδυ από την παραλία, η μείωση της φωτορύπανσης από ιδιωτικά και δημόσια φώτα το βράδυ, η αποφυγή της παρουσίας ανθρώπων στην παραλία τη νύχτα και η αποφυγή χρήσης οχημάτων πάνω στην παραλία.
Σύμφωνα με την ετήσια αναφορά του Συλλόγου ΑΡΧΕΛΩΝ για την προστασία της θαλάσσιας χελώνας Caretta caretta στην Κρήτη, κατά την περίοδο ωοτοκίας 2018 εντοπίστηκαν και προστατεύτηκαν 446 φωλιές στους τρεις κύριους βιοτόπους του είδους στο νησί, δηλαδή την παραλία δυτικά του Ρεθύμνου, την παραλία των Χανίων και την παραλία στον κόλπο της Μεσσαράς.
Στα Χανιά, η Ημερίδα διοργανώθηκε σε συνεργασία με την ΠΕ Χανίων, το Δήμο Πλατανιά και το Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Σαμαριάς και Δυτικής Κρήτης. Στο Ρέθυμνο, η Ημερίδα διοργανώθηκε σε συνεργασία με την ΠΕ Ρεθύμνου, το Λιμενικό Σώμα Ρεθύμνης, το Δήμου Ρεθύμνου και συμμετείχαν αντιπρόσωποι από την ένωση επιχειρηματιών που δρουν στην παραλία Ρεθύμνου και στη Μεσσαρά. Στο Ηράκλειο, η Ημερίδα διοργανώθηκε σε συνεργασία με την ΠΕ Ηρακλείου και στην Ημερίδα συμμετείχαν λιμενικοί από τον Σταθμό Κόκκινου Πύργου καθώς και εκπρόσωποι των επιχειρηματιών που δραστηριοποιούνται στο Καλαμάκι του Κόλπου Μεσσαράς.
Η αρχή της φετινής τουριστικής περιόδου πλησιάζει και εκατοντάδες χιλιάδων επισκεπτών θα φθάσουν στην Κρήτη. Στις παραλίες όμως του Ρεθύμνου, των Χανίων και του κόλπου Μεσσαράς θα φθάσουν και οι θαλάσσιες χελώνες να γεννήσουν. Η TUI CARE FOUNDATION, που είναι ίδρυμα κοινωφελούς σκοπού της διεθνούς τουριστικής εταιρείας TUI, συγχρηματοδοτεί και φέτος δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης επισκεπτών και σχολείων του ΑΡΧΕΛΩΝ.
Κάθε χρόνο, ο Σύλλογος ΑΡΧΕΛΩΝ διεξάγει προγράμματα καταγραφής, προστασίας και ευαισθητοποίησης στις παραλίες ωοτοκίας με τη συμμετοχή εκατοντάδων εθελοντών από όλο τον κόσμο, χωρίς τη βοήθεια των οποίων το έργο του ΑΡΧΕΛΩΝ δεν θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί.
Φωτογραφίζοντας θαλάσσιες χελώνες επί 12 χρόνια
Καταστροφικό για τον Αιγιαλό και την Παραλία το νέο σχέδιο νόμου που προωθεί με ρυθμούς κατεπείγοντος η κυβέρνηση
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ15/07/2024
Οικο-τουρισμός σε Πελοπόννησο και Κρήτη: Εξερευνήστε μια παραλία ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Μία καταπληκτική οικολογική εμπειρία προσφέρει ο ΑΡΧΕΛΩΝ στους τυχερούς ευαισθητοποιημένους ταξιδιώτες που θα βρεθούν αυτό το καλοκαίρι σε σημαντικές παραλίες ωοτοκίας της χελώνας Καρέττα που προστατεύει ο Σύλλογος.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/06/2024
Οι θαλάσσιες χελώνες μας εκπλήσσουν: αν δεις ίχνη χελώνας στην παραλία βοήθησε την έρευνα του ΑΡΧΕΛΩΝ!
Δεν είναι όλες οι παραλίες στην εκτεταμένη ακτογραμμή της Ελλάδας κατάλληλες για την ωοτοκία των θαλάσσιων χελωνών, αλλά μερικές φορές αυτά τα θαλάσσια ερπετά μας εκπλήσσουν! Φέτος το καλοκαίρι, ο ΑΡΧΕΛΩΝ ζητά τη βοήθειά σου για τη διερεύνηση ενός φαινομένου που ονομάζεται «σποραδική ωοτοκία».
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ17/06/2024
Λιμένι Μάνης - ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι θαλάσσιες χελώνες δεν είναι κατοικίδια ζώα: Δεν τις ταΐζουμε!
Ο Δήμος Ανατολικής Μάνης και το Λιμεναρχείο ζήτησαν τη συνδρομή του ΑΡΧΕΛΩΝ για την ενημέρωση των λουόμενων στην περιοχή Λιμένι της Μάνης, όπου οι υγειονομικές αρχές έχουν ήδη καταγράψει φέτος 12 περιστατικά επίθεσης θαλάσσιας χελώνας σε λουόμενους.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/06/2024
30 Χρόνια Ελπίδας: Το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ γιορτάζει την Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών
Κάθε χρόνο στις 16 Ιουνίου, γιορτάζουμε την Παγκόσμια Ημέρα των Θαλάσσιων Χελωνών, μια ημέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση σχετικά με αυτά τα υπέροχα πλάσματα και τις απειλές που αντιμετωπίζουν. Η φετινή χρονιά έχει ιδιαίτερη σημασία για τον ΑΡΧΕΛΩΝ, καθώς το Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα συμπληρώνει 30 χρόνια λειτουργίας.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ13/06/2024
Διαγωνισμός Αφίσας για παιδιά και νέους: Καλωσορίζουμε τα χελωνάκια του 2024 στις παραλίες!
Νερομπογιές, μαρκαδόροι, κολλάζ, υπολογιστής, κινητό; Όλα είναι χρήσιμα. Χρησιμοποίησε τη δημιουργικότητα και τη φαντασία σου για να φτιάξεις μία αφίσα μεγέθους Α3 ή Α4 που θα ενημερώνει ότι σε λίγο εκκολάπτονται τα χελωνάκια του 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ16/05/2024
Νωρίτερα από άλλες χρονιές άρχισε φέτος η ωοτοκία για τις θαλάσσιες χελώνες Καρέττα και οι επιπτώσεις της κλιματικής κρίσης στους ωκεανούς προβληματίζουν
Για πρώτη φορά, στα 40 χρόνια καταγραφών του ΑΡΧΕΛΩΝ, βρέθηκε στις 10 Μαΐου η πρώτη φωλιά θαλάσσιας χελώνας στον Κόλπο Λαγανά Ζακύθου. Επιβεβαιώνονται οι επιστημονικές προβλέψεις της μετακίνησης της περιόδου ωοτοκίας νωρίτερα την άνοιξη, λόγω της κλιματικής αλλαγής.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ14/05/2024
Σώσε Χελώνες, Δες την Ελλάδα με Budget
Σε τραβάει η ιδέα να πας σε πεντακάθαρες ελληνικές παραλίες και η ευκαιρία να κάνεις τη διαφορά; Ιούνιος και Σεπτέμβριος είναι οι τέλειοι μήνες για εθελοντισμό στην προστασία των θαλάσσιων χελωνών στην Ελλάδα
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Γιορτή της Χελώνας για παιδιά 2024: Ταξίδεψε με τις χελώνες στη Μεσόγειο!
Σημειώστε την ημερομηνία! Το Σάββατο 18 Μαΐου στις 11:00, το Κέντρο Διάσωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ ανοίγει τις πόρτες του για να υποδεχτεί μικρούς και μεγάλους φίλους των θαλάσσιων χελωνών που θέλουν να γιορτάσουν, να εξερευνήσουν, να μάθουν, να παίξουν και να ταξιδέψουν μαγικά στη Μεσόγειο.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ02/05/2024
Μια επιτυχημένη χρονιά για το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας
Το Διεθνές Συμπόσιο Θαλάσσιας Χελώνας ολοκληρώθηκε θριαμβευτικά τον Μάρτιο στην Πατάγια της Ταϊλάνδης, με τον ΑΡΧΕΛΩΝ να συμμετέχει ενεργά.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ29/04/2024
Πρωινή βόλτα με τον ΑΡΧΕΛΩΝ
Ο κινηματογραφικός φακός του Στέφανου και της Μαρίας των SteΜa Journeys πέτυχε κάτι πολύ σπάνιο: μία θαλάσσια χελώνα Καρέττα να κάνει φωλιά το πρωί! Οι εθελοντές στα Χανιά ανέλαβαν δράση για την προστασία της.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ26/04/2024
«Γεφυρώνοντας προσπάθειες τουρισμού και διατήρησης της φύσης», η παράπλευρη εκδήλωση του ΑΡΧΕΛΩΝ στο διεθνές συνέδριο Our Ocean, an Ocean of Potential
Ο ΑΡΧΕΛΩΝ είχε την τιμή να συμμετάσχει ενεργά στο συνέδριο, διοργανώνοντας μία συζήτηση για τον τουρισμό και τις προσπάθειες προστασίας των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο με τη συμμετοχή του Δήμου Ρεθύμνου, του ομίλου GRECOTEL και εμπειρογνώμονες βιώσιμου τουρισμού.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ19/04/2024
Νέο! «Υποτροφίες» για πρακτική εμπειρία- άσκηση στα διεθνή περιβαλλοντικά προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ
Φέτος δίνεται η ευκαιρία να υποστηριχθεί η συμμετοχή μικρού αριθμού εθελοντών στα προγράμματα του ΑΡΧΕΛΩΝ για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στις παραλίες ωοτοκίας καθώς και στο Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών στη Γλυφάδα Αττικής. Δείτε τις προϋποθέσεις και τα κριτήρια που ισχύουν για το 2024.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ12/04/2024
Συντονισμός για την προστασία των θαλάσσιων χελωνών στο Ρέθυμνο: Τοπικές Αρχές και τουρισμός ενώνουν δυνάμεις
Η συνάντηση, που πραγματοποιήθηκε στις 5 Απριλίου 2024 στο κτίριο της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, έθιξε καίρια ζητήματα, όπως η τήρηση των διαχειριστικών μέτρων για την προστασία της Καρέττα. Δεδομένης της τουριστικής δραστηριότητας στις παραλίες ωοτοκίας, η ενεργή συμμετοχή του τουριστικού τομέα στην εφαρμογή των μέτρων κρίνεται απαραίτητη.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ10/04/2024
«Τουρίστες και χελώνες;» Απλώνεται η περιβαλλοντική εκστρατεία ενημέρωσης του ΑΡΧΕΛΩΝ στις παραλίες ωοτοκίας της θαλάσσιας χελώνας Καρέττα
Στο δρόμο του αειφόρου τουρισμού στρατεύεται ξανά, μετά την πανδημία, ο ΑΡΧΕΛΩΝ- Σύλλογος για την Προστασία της Θαλάσσιας Χελώνας. Στόχος της νέας εκστρατείας είναι να φθάσουν οι πληροφορίες για τον ορθό κώδικα συμπεριφοράς επισκεπτών σε όλες τις παραλίες ωοτοκίας σε συνεργασία με τον τουριστικό τομέα.
- ΤΑ ΝΕΑ ΜΑΣ04/04/2024
LIFE MareNatura - Το μεγαλύτερο πρόγραμμα για τη θαλάσσια βιοποικιλότητα στην Ελλάδα